newsletter

Rady pro pěstování na tento měsíc

Připravili jsme pro Vás souhrn nejdůležitějších rad, tipů a informací pro práce na zahrádce v konkrétním období.

 

V tomto souhrnu naleznete pouze nejdůležitější rady a informace.

Chcete-li dostávat rozšířenou podobu zahradních Tipů prostřednictvím emailu, zašlete Vám svoji adresu prostřednictvím formuláře.Tipy pro zahradu na měsíc listopad

Měsíc vhodný pro výsadbu růží a dřevin.
Než půda zamrzne a celá zahrada se ponoří do "zimního spánku", je poslední vhodná chvíle na výsadbu dřevin, či jejich přesazení na nové stanoviště.


presazovani   ruze   ruze

Rostliny a přesazování
Listopad patří mezi období vhodná pro vysázení či přesazení růží a jiných dřevin, protože půda ještě není zcela zamrzlá. Možná jste si v průběhu roku prošli svoji zahrádku a rozhodli se k určitým změnám, ale stále nebyl dostatek času díky jiným nezbytným činostem na zahrádce. Nyní máte čas a můžete se tedy pustit do změn! Začněte u nejstarších kandidátů. Vyjměte je z půdy s co možná největším balem. Připravte si jámu na novém stanovišti. Přesadíte-li strom nebo keř na nové stanoviště, je vhodnější jej vždy opatřit vhodnou oporou. Rostliny tak mnohem lépe budou snášet nápor nepříznivých povětrnostních podmínek. Důležitá je také vydatná zálivka a zakrytí silnou vrstvou mulčovací kůry.
Také v nadcházející sezóně musí být přemístěná rostlina dostatečně zavlažována.

 

 
Růže
Zajištění růží před působením mrazu. Aby naroubované růže dobře přestály zimu, musí být místo očkování dostatečně hluboko v zemi. Dle konkrétních rostlin a zvoleného stanoviště by pak mělo být místo očkování v hloubce 2 - 5cm pod povrchem. Příliš časně založená zimní ochrana působí zcela opačně, výhony se dostatečně neotuží a přijdou do zimy oslabeny. Výhony zakryjeme chvojím nebo netkanou textilií. Keře před zimou přihrneme kompostem nebo zetlelou chlévskou mrvou. Ochráníme tak půdu před vysycháním, izolujeme proti zimě a na jaře po rozhrabání tím i přihnojíme. Při mimořádně silných mrazech a prudkém slunečním zářením - v nevhodných polohách vždy - chrání před škodami suchem a mrazem do keřů růží volně vložené jedlové nebo borovicové chvojí.
 

 
U stromkových růží se korunka po svázání obalí jedlovým chvojím, rákosem, slámou nebo netkanou textilií. Zatímco chvojí stačí svázat dohromady jen nahoře, musí se ostatní materiály upevnit nahoře i dole.
POZOR:Plastová fólie je zcela nevhodnou zimní ochranou, neboť se pod ní vzduch ohřívá stejně jako ve skleníku!
.

 

cibule
 
vres
 
nadobove rostliny

Cibuloviny
Do zámrazu máte ještě čas vysazovat jarní květiny. Mějte na paměti, že hlinitopísčité a jiné lehké půdy se na jaře prohřívají mnohem snázeji nežli těžké zeminy. Provádíte-li výsadbu později, je vhodné do zeminy zapracovat trochu fosforečnatého hnojiva, tím podpoříte vhodné zakořenění. Do jedné skupinky sázíme u velkokvětých cibulovin i při nedostatku místa 5 - 15 ks, u drobnokvětých přiměřeně více.
Cibule sázíme dvojnásobně tak hluboko, jak jsou vysoké, tzn. velké cibule (tulipány, hyacinty, narcisy) přijdou do hloubky 12 - 15 cm, malým cibulím (krokusům, ladoňkám, sněženkám) stačí hloubka 5 - 8 cm.

 

 
 
Vzájemná vzdálenost jednotlivých cibulí uvnitř skupiny odpovídá přibližně hloubce jejich výsadby. Sázíme pomocí sázecí lopatky nebo sazeče cibulí. Vysazené cibuloviny vydatně zalijeme.

Pozor: špička cibule musí vždy směřovat vzhůru!
.
 
I v chladném podzimním období můžete mít barevně osázené truhlíky!
Není žádný důvod, proč by truhlík měl být osázen pouze letničkami či trvalkami. Malé stálezelené keře jsou k těmto účelům stejně tak vhodné. Například pestré žlutozelené olistění dokáže po celých
12 měsíců v roce oživit jakákoli ponurá zákoutí. Zkuste třeba brslen a cesminu. K rostlinám, které jedinečným způsobem zkrášlí chladná podzimní a zimní období, patří také zimovzdorné bramboříky
či vřesovce. A zapomenout nesmíme ani na v zimě kvetoucí macešky.
bylinky
 
ovocna
 
listi

Bylinky
Petržel či máta se pochopitelně dají pěstovat i v květináčích, je tedy nejvyšší čas připravit si i několik květináčů s bylinkami na zimu a zpestřit si tak možnosti ve své kuchyni. Bylinky potřebují v místnosti světlé stanoviště, ideální jsou např. parapety. Každá hospodyňka dobře ví, jak velice příjemné je mít neustále k dispozici čerstvé bylinky. Pakliže si chcete zachovat některé bylinky (např.bazalku)
a nemáte již možnost je dále pěstovat, sestřihněte listy a zmrazte je nebo naložte do oleje.

 

 

Ošetřování a ochrana rostlin
Ovocná zahrada

Nepřetržitě shrabujeme spadané listí. Veškeré listy napadené chorobou či skůdci okamžitě likvidujeme, aby se předešlo šíření v příští vegetační sezóně. Stejně tak likvidujeme celé napadené či nemocné keře a stromy. Jedná-li se o velmi závažné choroby, jako šarka u slivoní, je třeba zlikvidovat i veškeré kořeny. Můžeme také odstraňovat starou borku v níž je často spousta škůdců ukryta pro přezimování. Využívají se k tomu kartáče, jimiž borku čistíte. Pod strom je pak třeba umístit plachtu, aby odstraněná borka nepadala na zeminu. V tomto měsíci je možné provádět podzimní asanační postřik, kterým výrazně zmírníme možnost výskytu suché skvrnitosti listů peckovin, suché skrnitosti plodů, kadeřavosti broskvoní, klejotoku či nekróze. U ovocných stromů, konkrétně u jabloní, je také možné v této době provést opatření k omezení výskytu vlnatky krvavé v následující sezóně. Protože larvy tohoto škůdce hledají úkryt u kořenů stromů, doporučuje se zaprášit zeminu u paty stromu páleným vápnem, které zimující škůdce zlikviduje. Nesmíme také zapomenout na opěrné konstrukce a kůly. Překontrolujeme je před příchodem zimy, aby působením větru nedošlo k jejich vyracení a tedy i možnosti poškození uchycených rostlin.

 

 

Ošetřování a ochrana rostlin
Okrasná zahrada

I zde v současné době likvidujeme veškeré silně infikované stromy a keře. Likvidujeme také odstraněné části trvalek u nichž je patrné napadení chorobou. Sbíráme a  následně likvidujeme také opadané listí růží. I zde hrozí přenesení nákaz a škůdců. Nezapomeneme také předejít poškození stromů a keřů polámáním, proto dle potřeby musíme rostliny svázat. Pravidelně kontrolujte zazimované balkónové rostliny. Při přezimování se u nich může projevit výskyt především škůdců. Naposledy zaléváme stromy a keře a to jak v okrasné zahradě tak v ovocné. Jelikož je listopad poslední vhodný měsíc k výsadbě cibulovin, kontrolujeme vysazované cibule, aby na nich nebyly patrné známky chorob či škůdců a nedošlo tak rozšíření. Také překontrolujte hlízy a cibule, které budete přezimovat v mrazuprostých prostorech. I zde proveďte selekci a zdeformaované, napadené či nakažené okamžitě zlikvidujte.

 

zelenina
 
msice
 
napiste

Ošetřování a ochrana rostlin
Zeleninová zahrada

Veškeré sklizené záhonky řádně vyčístíme. Protože v průběhu následujícího roku mohou opět naši úrody ničit plži, je třeba si zajistit i možné pomocníky ze zvířecí říše, kteří nám pomohou v boji s těmito škůdci. Ideálním pomocníkem je v tomto případě ježek. Tomu můžeme v této době zřídit úkryt z větví a spadaného listí. Stejně tak je nejvyšší čas pro zřizení krmítek pro ptáky a k vyčištění prázdných ptačích budek.

 

Ošetřování a ochrana rostlin
Vhodné přípravky pro nejdůležitější ošetření pro měsíc listopad

Podzimní asanační postřik - KUPRIKOL 50

Veškeré dávkování a způsob použití dle návodů výrobce na přípravku.

 

Informace k ochraně a ošetření rostlin
Budete-li potřebovat konkrétní informace k možnostem ochrany a ošetření rostlin, kontaktujte nás.