Tipy pro zahradu na měsíc únor

Silné mrazíky jsou již za námi a nás čekají první drobné ale nezbytné práce na zahrádce. 
Objevují se květy sněženek, čemeřic, petrklíčů a dalších poslů blížícího se jara. Příroda se zvolna chystá vklouznout do svých pestrobarevnýho jarních šatů.

 

Dřeviny
Většina okrasných keřů by se teď měla silně zastřihnout pro dosažení bujného kvalitního vzrůstu, popřípadě pro bohatost květů. Jedno základní pravidlo: všechny okrasné keře, které kvetou na jaře, by měly být zastřiženy až po dokvětu. Mezi tyto rostliny patří zlatice, kdoulovec, jasmín nahokvětý, plamének horní, meruzalka krvavá, vrba jíva, šeřík, tavolník, janovec, kalina, zákula a tamaryšek. Dřeviny kvetoucí od května nebo ostatní listnáče se prosvětlí až po opadání listí od pozdního podzimu do konce zimy za bezmrazých dnů. K těmto patří: vzpřímeně rostoucí druhy skalníků, kolkwitzie, pustoryl, trojpuk, zanice, kalina obecná, hortenzie stromečkovitá, zimolez, hlohyně a svída bílá se svými odrůdami. Okrasné keře kvetoucí jen na jednoletých výhonech, zvláště ty s bohatou dřevní dření - jejichž nejznámější zástupce je komule (Buddleia davidii) - tvoří své květy bez výjimky jen na špičkách mladých, letošních výhonů. Řez zde sleduje vytvoření co možná největšího počtu mladých výhonů. 
Toho se dosáhne radikálním seříznutím celého keře na jaře před vyrašením. Do této skupiny patří: ořechokřídlec, latnatec, hortenzie latnatá, mochna a tavolník nízký. Okrasné keře by se měly každý druhý rok silně sestřihnout a to nejlépe tím způsobem, že se staré větve přímo nad zemí odseknou.

Ovocné stromy
Nyní je také ten nejlepší čas k zastřižení ovocných stromů! 
našem návodu na pěstování najdete přesné vysvětlení jak tento řez provádět. Před vyrašením je současně také ideální doba na prevenci proti různým nemocem. Především u broskvoní (proti kadeřevosti) a u hrušní (proti rzi).

Trvalky 
Trvalky potřebují dostatek výživných látek pro nasazení květů a schopnosti dokonale je vyvinout. 
Je tedy ideální doba na opatrné zapracování organických hnojiv do země.

Letničky a zelenina
Od února začínají klíčit ze semínek letničky a zelenina. Výsev provádějte nejlépe do speciálních pěstebních zemin a květináčky či jiné nádoby pak umístěte do skleníků, či jiných prostor s podobnými podmínkami. Při menším množství postačí přetáhnout přes květináč plastikový sáček - dbejte však na dobré provzdušnění. Rostliny nesmí v žádném případě vyschnout, nejlépší je zalévat půdu pravidelně. 
A pakliže Vám připadá pěstování ze semínek namáhavé a zdlouhavé, máte možnost objednat si od Zahradníka STARKLa již připravené narostlé sazeničky letniček. Pěstováním ve vhodných podmínkách jsou tak rostlinky připraveny k bezpečnému umístění na Váš balkon či terasu. 

Nádobové rostliny a přezimování v bytě 
U těchto rostlin můžete nyní provádět zastřižení. Odstraňte hnědé listy a odumřelé výhony. Kontrolujte rostliny, zda nejsou napadeny škůdci a eventuelně je ošetřete patřičným postřikem. Za teplých dní je vhodné pokoj důkladně vyvětrat. 
V případě, že květináč začne být malý, můžete Vaši rostlinu již nyní přesadit. Vždy je nejlepší použít speciální zeminu určenou k tomuto pěstování.

Ošetřování a ochrana rostlin
Ovocná zahrada
Vhodné období pro postřiky. Mnoho škůdců na rostlinách přezimuje ve formě vajíček či larev - jedná se především o mšice, červce, píďalky a různé druhy roztočů. Postřiky používejte při teplotách nad 0°C. Dávejte pozor na důkladné ošetření veškerých částí rostliny. Protože se díky rozmrzání půdy probouzí i škůdci přezimující v zemině či v nízké vegetaci na jejím povrchu, je třeba pravidelně kontrolovat i lepové pásy na kmenech. Vhodným zimním řezem provzdušněte koruny a překontrolujte stav stromů. Často i pouhým okem zjistíte přítomnost vajíček, larev či kukel škůdců. 

Pakliže na větvích objevíte ještě zbytky napadeného ovoce či zámotky škůdců, odstraňte je a zlikvidujte, nejlépe spálením. Stejně tak odstraňte všechny narušené a nemocné výhony - tím zamezíte případným pozdějším infekcím rostliny. Trhliny na kmeni způsobené mrazem ošetřete patřičným přípravkem na rány, stejně tak věškeré řezné plochy způsobené krácením. Před počátkem pučení broskvoní, nektarinek a mandloní (cca.koncem února), provedeme ošetření proti kadeřavosti. Proti rakovině ovocných stromů můžeme použít měďnatý postřik. Začínáme s řezem angreštu a rybízu. 

 

Ošetřování a ochrana rostlin
Okrasná zahrada

Stejně tak v okrasných zahradách je vhodné využít postřiků - i zde hrozí napadení roztoči, mšicemi atd. Aby nedošlo k poškození koniferů, rhododendronů a dalších stálezelených dřevin suchem, je nutné důkladné zalévání. 
I u okrasných dřevin je možné vhodným řezem předcházet škodám na rostlinách způsobených šířením škůdců na jaře. Například u buxusů odstraňte vrcholové výhony napadené mšicemi. Vhodný čas pro stříhání okrasných trav. 
Zkraťte cca. 10 cm nad zemí. Připravujeme stanoviště pro jarní výsadbu.

Ošetřování a ochrana rostlin
Nádobové rostliny
Nádobové rostliny v tomto období začínají zesilovat, je tedy třeba i zde kontrolovat napadení škůdci. Především dobře kontrolujte olistění.

Ošetřování a ochrana rostlin
Vinná réva

Před rašením ošetřete proti kadeřavosti, roztočům a padlí. Je-li příznivé počasí, můžeme koncem měsíce začít od starších rostlin s řezem.

Ošetřování a ochrana rostlin
Vhodné přípravky pro nejdůležitější ošetření pro měsíc únor

 

Houbomilka česneková - KARATE 2,5 WG
Kadeřavost broskvoní - KUPRIKOL 50, ANTHRA WP
Nektriová rakovina kůry jádrovin - KUPRIKOL 50, 
Ochrana květů meruněk proti působení mrazu - CHAMPION 50 WP
Ošetření kmenů a větví proti mrazovému praskání - vápenné mléko
Puchrovitost švestek - KUPRIKOL 50, CHAMPION 50 WP
Skvrnitost listů peckovin - KUPRIKOL 50, CHAMPION 50 WP
Strupovitost jádrovin - DISCUS, MANFIL 75 WG

Veškeré dávkování a způsob použití dle návodů výrobce na přípravku

Informace k ochraně a ošetření rostlin
Budete-li potřebovat konkrétní informace k možnostem ochrany a ošetření rostlin, kontaktujte nás.