Tipy pro zahradu
Prosinec a Leden. Měsíce, během kterých se zdánlivě nic na zahradě neděje. Ale opravdu tomu tak není.
Přinášíme Vám několik tipů pro toto období.
Okrasné dřeviny
V prosinci bychom měli věnovat pozornost hlavně okrasným dřevinám, jejichž koruny bychom měli stáhnout před prvním sněhem, aby je větší množství bílé pokrývky nepoškodilo.
Sníh pravidelně ze stromů setřásáme. Pokud jsme na zahradu vysadili nové okrasné stromky a jsou umístěny na větrném místě, měli bychom je chránit zábranami proti větru. V případě, že nemáme zahradu oplocenou, měli bychom stromky chránit pletivem proti okusu zvěří.
V případě, že nemrzne, pravidelně listnaté i jehličnaté stromy zaléváme.
Okrasná zahrada
Červené i bílé bobule na keřích zdobí a lákají ptáky. Pamatujte na ně, a buď jim postavte krmítko, kam si mohou zalétnout pro zrní, nebo jim alespoň na větev keře pověste kousek loje.
Vyzdobit okrasnou zahradu můžete barevnými květináči, pěkně vyčištěnými a nablýskanými. Krásně vypadají i různé nádoby obalené slámou a ovázané lýkem. Můžete je nechat prázdné nebo do nich naaranžovat jmelí a větvičky jehličnanů s pár snítkami mahonu s černými nebo cesmíny s červenými bobulemi. Když do květináčů vysadíte barevné okrasné kapusty, budete mít živou krásnou dekoraci na mnoho zimních týdnů.
Ovocné stromy
Z ovocných stromů je třeba odstranit veškeré suché listy, v nichž se mohou držet škůdci a také scvrklé plody, které jsou zdrojem nemocí. Měli bychom prořezat stromy starší 10 let, zejména starší jabloně a hrušně, omladit rybíz a angrešt. Přestárlé a nemocné stromy odstraníme.
Během prosince nás čeká stříhání roubů. Letorosty by měly být zdravé, dlouhé asi 30 cm a z vnější strany koruny stromu. Přechováváme je v chladu a vlhku. Vhodné je je položit třeba vedle stromu a přikrýt listím a sněhem. Na jaře je pak zapíchneme do roztáté půdy – vydrží tak nerašit až do července.
Zelenina
V prosinci můžeme mít na zeleninových záhonech ještě ozimé druhy zeleniny. Sklízet tak můžeme čínské zelí, kadeřavou a růžičkovou kapustu, zimní salát, špenát, listy celeru, natě pažitky, zimní cibule sečky, pastináku a naťovou petržel. Také sklízíme letní pór, zatímco ten zimní můžeme na záhoně nechat i bez ochrany proti mrazům. Do truhlíků si již můžeme vysít kopr, hrášek, čočku, sóju, řeřichu či kerblík.
Jestliže pěstujeme nějaké léčivé rostliny, které jsou citlivé na mrazy, ochráníme je chvojím a listím. Dokončíme hnojení a rytí záhonů, čímž si je připravíme na nadcházející sezónu.
Tvarujeme
Začátek zimy je také vhodný čas na kontrolu tvaru okrasných keřů a stromů. Šeříky a komule Davidovy s příliš vyhnanými vlky můžeme zkrátit až o třetinu, do jara stihnou ještě nasadit na nové výhony s pozdějšími květy. Takové zmlazení prospěje i břízám a vrbám. Zejména převislé odrůdy potřebují příliš dlouhé větve zkrátit, aby se nedotýkaly země a nebyly příliš propletené.
U všech keřů najdeme občas nějaký zapomenutý šlahoun nebo usychající letorost, který potřebuje ostré nůžky, aby dřevina vypadala na jaře pěkně.
Připravujeme sadbu
Semenáčky muškátů už nám z půdy vykukují od prosince a v lednu je čas vysít také lobelky, begónie nebo petúnie – jejich růst je pomalý, takže pokud chceme mít v truhlíkách v květnu již pěkné nakvetlé rostliny, je třeba je předpěstovávat už nyní.
Loňské muškáty uskladněné v chladné místnosti v lednu seřízneme na polovinu a přeneseme ze tmy do světlé místnosti. Nasadí na nové výhony a pěkně se rozkošatí, ve tmě by stále hnaly holé větvičky do výšky. Zatímco ještě sklízíte zimní cibuli, růžičkovou kapustu a pórek, jistě již máte rozmyšleno, co budete pěstovat na užitkové zahrádce na jaře. V obchodech se už v lednu objevují semínka nejrůznějších druhů zeleniny a bylinek, neváhejte, a udělejte si čas na nákup, dokud je z čeho vybírat.
Bylinky
Petržel či máta se dají pěstovat také v květináčích, je tedy ta pravá doba na zpestření možnosti své kuchyně. Bylinky potřebují v místnosti světlé stanoviště, ideální jsou např. parapety. Každá hospodyňka dobře ví, jak velice příjemné je mít neustále k dispozici čerstvé bylinky. Pakliže si chcete zachovat některé bylinky (např. bazalku)
a nemáte již možnost je dále pěstovat, sestřihněte listy a zmrazte je nebo naložte do oleje.
Informace k ochraně a ošetření rostlin
Budete-li potřebovat konkrétní informace k možnostem ochrany a ošetření rostlin, kontaktujte nás.