Tipy pro zahradu na měsíc listopad

Měsíc vhodný pro výsadbu růží a dřevin. 
Než půda zamrzne a celá zahrada se ponoří do "zimního spánku", je poslední vhodná chvíle na výsadbu dřevin, či jejich přesazení na nové stanoviště.

 

Rostliny a přesazování
Listopad patří mezi období vhodná pro vysázení či přesazení růží a jiných dřevin, protože půda ještě není zcela zamrzlá. Možná jste si v průběhu roku prošli svoji zahrádku a rozhodli se k určitým změnám, ale stále nebyl dostatek času díky jiným nezbytným činostem na zahrádce. Nyní máte čas a můžete se tedy pustit do změn! Začněte u nejstarších kandidátů. Vyjměte je z půdy s co možná největším balem. Připravte si jámu na novém stanovišti. Přesadíte-li strom nebo keř na nové stanoviště, je vhodnější jej vždy opatřit vhodnou oporou. Rostliny tak mnohem lépe budou snášet nápor nepříznivých povětrnostních podmínek. Důležitá je také vydatná zálivka a zakrytí silnou vrstvou mulčovací kůry. 
Také v nadcházející sezóně musí být přemístěná rostlina dostatečně zavlažována.

 

Růže
Zajištění růží před působením mrazu. Aby naroubované růže dobře přestály zimu, musí být místo očkování dostatečně hluboko v zemi. Dle konkrétních rostlin a zvoleného stanoviště by pak mělo být místo očkování v hloubce 2 - 5cm pod povrchem. Příliš časně založená zimní ochrana působí zcela opačně, výhony se dostatečně neotuží a přijdou do zimy oslabeny. Výhony zakryjeme chvojím nebo netkanou textilií. Keře před zimou přihrneme kompostem nebo zetlelou chlévskou mrvou. Ochráníme tak půdu před vysycháním, izolujeme proti zimě a na jaře po rozhrabání tím i přihnojíme. Při mimořádně silných mrazech a prudkém slunečním zářením - v nevhodných polohách vždy - chrání před škodami suchem a mrazem do keřů růží volně vložené jedlové nebo borovicové chvojí. 

U stromkových růží se korunka po svázání obalí jedlovým chvojím, rákosem, slámou nebo netkanou textilií. Zatímco chvojí stačí svázat dohromady jen nahoře, musí se ostatní materiály upevnit nahoře i dole. 
POZOR:Plastová fólie je zcela nevhodnou zimní ochranou, neboť se pod ní vzduch ohřívá stejně jako ve skleníku!

 

Cibuloviny
Do zámrazu máte ještě čas vysazovat jarní květiny. Mějte na paměti, že hlinitopísčité a jiné lehké půdy se na jaře prohřívají mnohem snázeji nežli těžké zeminy. Provádíte-li výsadbu později, je vhodné do zeminy zapracovat trochu fosforečnatého hnojiva, tím podpoříte vhodné zakořenění. Do jedné skupinky sázíme u velkokvětých cibulovin i při nedostatku místa 5 - 15 ks, u drobnokvětých přiměřeně více. 
Cibule sázíme dvojnásobně tak hluboko, jak jsou vysoké, tzn. velké cibule (tulipány, hyacinty, narcisy) přijdou do hloubky 12 - 15 cm, malým cibulím (krokusům, ladoňkám, sněženkám) stačí hloubka 5 - 8 cm. 

zájemná vzdálenost jednotlivých cibulí uvnitř skupiny odpovídá přibližně hloubce jejich výsadby. Sázíme pomocí sázecí lopatky nebo sazeče cibulí. Vysazené cibuloviny vydatně zalijeme. 

Pozor: špička cibule musí vždy směřovat vzhůru!

 

 

I v chladném podzimním období můžete mít barevně osázené truhlíky!
Není žádný důvod, proč by truhlík měl být osázen pouze letničkami či trvalkami. Malé stálezelené keře jsou k těmto účelům stejně tak vhodné. Například pestré žlutozelené olistění dokáže po celých 
12 měsíců v roce oživit jakákoli ponurá zákoutí. Zkuste třeba brslen a cesminu. K rostlinám, které jedinečným způsobem zkrášlí chladná podzimní a zimní období, patří také zimovzdorné bramboříky 
či vřesovce. A zapomenout nesmíme ani na v zimě kvetoucí macešky.

Bylinky
Petržel či máta se pochopitelně dají pěstovat i v květináčích, je tedy nejvyšší čas připravit si i několik květináčů s bylinkami na zimu a zpestřit si tak možnosti ve své kuchyni. Bylinky potřebují v místnosti světlé stanoviště, ideální jsou např. parapety. Každá hospodyňka dobře ví, jak velice příjemné je mít neustále k dispozici čerstvé bylinky. Pakliže si chcete zachovat některé bylinky (např.bazalku) 
a nemáte již možnost je dále pěstovat, sestřihněte listy a zmrazte je nebo naložte do oleje.

 

Ošetřování a ochrana rostlin
Ovocná zahrada

Nepřetržitě shrabujeme spadané listí. Veškeré listy napadené chorobou či skůdci okamžitě likvidujeme, aby se předešlo šíření v příští vegetační sezóně. Stejně tak likvidujeme celé napadené či nemocné keře a stromy. Jedná-li se o velmi závažné choroby, jako šarka u slivoní, je třeba zlikvidovat i veškeré kořeny. Můžeme také odstraňovat starou borku v níž je často spousta škůdců ukryta pro přezimování. Využívají se k tomu kartáče, jimiž borku čistíte. Pod strom je pak třeba umístit plachtu, aby odstraněná borka nepadala na zeminu. V tomto měsíci je možné provádět podzimní asanační postřik, kterým výrazně zmírníme možnost výskytu suché skvrnitosti listů peckovin, suché skrnitosti plodů, kadeřavosti broskvoní, klejotoku či nekróze. U ovocných stromů, konkrétně u jabloní, je také možné v této době provést opatření k omezení výskytu vlnatky krvavé v následující sezóně. Protože larvy tohoto škůdce hledají úkryt u kořenů stromů, doporučuje se zaprášit zeminu u paty stromu páleným vápnem, které zimující škůdce zlikviduje. Nesmíme také zapomenout na opěrné konstrukce a kůly. Překontrolujeme je před příchodem zimy, aby působením větru nedošlo k jejich vyracení a tedy i možnosti poškození uchycených rostlin.
 

Ošetřování a ochrana rostlin
Okrasná zahrada

I zde v současné době likvidujeme veškeré silně infikované stromy a keře. Likvidujeme také odstraněné části trvalek u nichž je patrné napadení chorobou. Sbíráme a  následně likvidujeme také opadané listí růží. I zde hrozí přenesení nákaz a škůdců. Nezapomeneme také předejít poškození stromů a keřů polámáním, proto dle potřeby musíme rostliny svázat. Pravidelně kontrolujte zazimované balkónové rostliny. Při přezimování se u nich může projevit výskyt především škůdců. Naposledy zaléváme stromy a keře a to jak v okrasné zahradě tak v ovocné. Jelikož je listopad poslední vhodný měsíc k výsadbě cibulovin, kontrolujeme vysazované cibule, aby na nich nebyly patrné známky chorob či škůdců a nedošlo tak rozšíření. Také překontrolujte hlízy a cibule, které budete přezimovat v mrazuprostých prostorech. I zde proveďte selekci a zdeformaované, napadené či nakažené okamžitě zlikvidujte.
 

Ošetřování a ochrana rostlin
Zeleninová zahrada

Veškeré sklizené záhonky řádně vyčístíme. Protože v průběhu následujícího roku mohou opět naši úrody ničit plži, je třeba si zajistit i možné pomocníky ze zvířecí říše, kteří nám pomohou v boji s těmito škůdci. Ideálním pomocníkem je v tomto případě ježek. Tomu můžeme v této době zřídit úkryt z větví a spadaného listí. Stejně tak je nejvyšší čas pro zřizení krmítek pro ptáky a k vyčištění prázdných ptačích budek.

Přípravky proti chorobám

 

Agro STOP: strupovitost a padlí jádrovin
CHAMPION: ochrana květů meruněk proti mrazu
Kalcolit: nedostatek vápníku u vinné révy, jádrovin, rajčat a paprik
Magnicur Core: strupovitost, padlí, skvrnitost, rzi jabloní, rév a okrasných keřů
Magnicur Energy: plíseň, padání klíčících rostlin, choroby nadzemních částí
Magnicur Finito: plíseň bramborová, okurková
Magnicur Fungimat AL: padlí, černá skvrnitost, rzi
Magnicur Quick: specialista na plíseň šedou, moniliovou hnilobu a spálu
Multirose: ochrana růží proti žravým škůdcům a houbovým chorobám
Polyversum: fungicidní choroby
Prolectus: monilióza peckovin, plíseň šedá u vinné révy, jahodníků, zeleniny a paprik
Substral: rez, skvrnitost, padlí
Sulfurus: Americké padlí
SULKA-K: kadeřavost broskvoní
Switch: plíseň šedá
Topas: padlí jabloňové, révové, strupovitost jádrovin

 

Veškeré dávkování a způsob použití dle návodů výrobce naleznete na přípravku.
Výše zmíněné přípravky lze zakoupit pouze při osobním nákupu v Zahradním centru STARKL v Čáslavi.

Přípravky proti škůdcům:

 

Afik AE: červci, molice, mšice, roztoči
Afik RTU
: červci, molice, mšice, roztoči

Bros: prášek nebo granule proti mravencům
CAREO Ultra Ovoce a zelenina: mšice, housenky, molice
CAREO Ultra Okrasné rostliny:
štítenky, mšice, červci, housenky, molice

FAST M: mšice, mandelinka bramborová, květopas jahodníkový, saví a žraví škůdci, dřepčíci, housenky, krytonosci, pilatky
KARATE: bělásek zelný, brouci, červci, dřepčíci, housenky, hřebenule, klikoroh borový, klíněnka jírovcová, korovnice, krytonosci, kůrovci, larvy, mandelinka, molice, mšice, obaleč a květopas jabloňový, pilatky, ploštice, skladištní škůdci, sviluška smrková, třásněnky
Mospilan: mandelinka bramborová, mšice, vlnatka krvavá, obaleč jablečný, mšice chmelová, molice skleníková
Přípravky proti slimákům: FERRANISH, LIMANISH, SLIMEX, Ferramol, Desimo Duo
Sanium AL: molice, křísi, puklice, mšice, červci
Sanium System: ochrana proti škůdcům na okrasných rostlinách, zelenině, vinné révě, bramborách a jabloní v zahradách i sklenících
Sanium Ultra AL: mšice, housenky, květopas
Sanium Ultra: květopas, housenky

Spin Tor: mandelinka
Vertimec 1,8 EC: sviluška chmelová

 

Veškeré dávkování a způsob použití dle návodů výrobce naleznete na přípravku.
Výše zmíněné přípravky lze zakoupit pouze při osobním nákupu v Zahradním centru STARKL v Čáslavi.

Informace k ochraně a ošetření rostlin
Budete-li potřebovat konkrétní informace k možnostem ochrany a ošetření rostlin, kontaktujte nás.

 

Ošetřování a ochrana rostlin
Vhodné přípravky pro ošetření rostlin proti chorobám a škůdcům


Choroby:

Americké padlí- AGRO Americké padlí STOP

Antraknóza fazolu a rybízu- DITHANE DG Neotec

Černá hniloba- DITHANE DG Neotec

Černá skvrnitost- DITHANE DG Neotec

Čerň- DITHANE DG Neotec

Kadeřavost broskvoní- DITHANE DG Neotec

Moniliová spála- AGRO Moniliová spála STOP, Prolectus

Nedostatek minerálních látek- Kalcolit, Sulka- K

Ochrana růží (žraví škůdci, houbové choroby, …)- MULTIROSE, Magnicur Fungimat AL

Padlí- Karathane, ORTIVA, TOPAS, AGRO Strupovitost a padlí jádrovin

Plíseň bramborová- DITHANE DG Neotec

Plíseň cibulová- DITHANE DG Neotec

Plíseň okurková- CHAMPION

Plíseň révová- DITHANE DG Neotec, CHAMPION

Plíseň šedá- MAGNICUR QUICK

Septorióza- DITHANE DG Neotec, ORTIVA

Skvrnitost- DITHANE DG Neotec, ORTIVA, MERPAN 80 WG,

Strupovitost- DITHANE DG Neotec, TOPAS, AGRO Strupovitost a padlí jádrovin, Score 250 EC

 
Škůdci:

Červci- Afik AE, Afik RTU

Dřepčíci- Fast M

Housenky- Sanium Ultra AL, Fast K, Lepinox Plus

Krytonosci- Fast M

Květopasi- Sanium Ultra AL, Fast M

Mandelinka bramborová- Fast M, MOSPILAN 20 SP

Molice- Afik AE, Afik RTU, MOSPILAN 20 SP

Mšice- Sanium Ultra AL, Afik AE, Afik RTU, Fast K, MOSPILAN 20 SP

Obaleč jablečný- MOSPILAN 20 SP

Pilatky- Fast M

Roztoči- Afik AE, Afik RTU

Saví a žraví škůdci- Fast M, Karate, Samuraj

Svilušky- Nissorun

Vlnatka krvavá- MOSPILAN 20 SPVeškeré dávkování a způsob použití dle návodů výrobce naleznete na přípravku.
Výše zmíněné přípravky lze zakoupit při osobním nákupu v Zahradním centru STARKL v Čáslavi.