Tipy pro zahradu na měsíc červenec

Období nepostradatelného pravidelného zavlažování. 
Velké množství trvalek a letniček mezi které patří kopretina, záplevák, kokarda či řebříček promění zahrádku v pestrobarevný oceán květů.

 

 

Dřeviny
V létě nepotřebují stromy a keře skoro žádnou péči. Je možné přihnojovat, projeví-li se u rostlin nedostatek některých výživových prvků. Při novém sázení se pečuje o dostatečný přísun vody.

Živé ploty
Vhodný čas pro zastřižení živých plotů. Živé ploty stříháme vždy lehce pyramidálně, tj. nahoře úžeji než dole. Rostliny pak zůstanou až dolů zelené. Pro živé ploty z druhů s pyramidální formou růstu (např. zerav) se doporučuje lehce kónický tvar. Sloupovitě rostoucí druhy (např. cypříšky, sloupové zeravy nebo tisy) se mohou stříhat téměř svisle.

 

 

Letničky
Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, pečujte o dostatek přísunu vody a přihnojujte tekutým hnojivem.


Trvalky
Některé trvalky (stračky, šalvěj atd.) je třeba k dosažení druhého kvetení po prvním odkvětu nad zemí zastřihnout. Téměř všechny trvalky kvetou delší dobu a častěji, když se odstraňují odkvetlé květy.

Zelenina
Začíná čas sklizně zeleniny. Od začátku července dozrávají cukety. Rajčata a okurky dozrávají o několik týdnů později. Pečujte také o zeleninový záhon dostatečným přísunem vody a odstraňováním plevele.

Ošetřování a ochrana rostlin
Ovocná zahrada
Ještě nyní provádíme probírku plodů na stromech a likvidujeme deformované či napadené. Odstraňujeme také plané výhony, vlky, které významnou měrou oslabují rostlinu. Dobré je také podepřít některé větve velmi zatížené ovocem. Nejčastěji hrozí zlámání větví u broskvoní. Na stromy se zrajícím ovocem se zavěšují v této době lapače vos.

Jelikož u jabloní je jednou ze závažných chorob hořká pihovitost dužniny, provádíme v této době ošetřování proti této chorobě. U jádrovin je pak možné od poloviny měsíce začít s letním řezem. Začátkem července je ještě vhodné ošetřit jabloně proti padlí. Jedná se o prevenci pro následující sezónu. Jinak se v tomto měsíci končí s ošetřováním právě proti padlí a současně strupovitosti. Aktuální jsou také opatření proti obalečům jablečným a obalečům švestkovým.  
U angreštů provádíme po odplození ošetření proti americkému padlí. U černého rybízu 
pak proti padlí a antraknóze, u červeného rybízu proti antraknóze. Oba druhy rybízu je pak třeba ošetřit proti vlnovníku rybízovému.

Ošetřování a ochrana rostlin
Okrasná zahrada
U růží se nejčastěji vyskytuje v této době černá skvrnitost listů. Při prvních příznacích je třeba okamžitě provádět patřičná chemická ošetření. Při silném napadení může dojít k úplnému opadu listů. V okrasných zahradách je třeba v červenci dbát o dobré zásobení rostlin vláhou, protože právě v tomto období rostliny velmi strádají. Zatímco trávníkům svědčí pravidelné zavlažování, u dřevin a růží je ideálnější jednou za čas velmi výrazná zálivka. Pravidelně odstraňujeme odkvetlá květenství. Především u růží předejdeme vysilování tvorbou šípků. V péči o trávníky pokračujeme pravidelným sekáním. Je však třeba mít na paměti, že v případě, že je příliš teplé a suché počasí, není vhodné sekat trávník přílš nízko. Může pak docházet k jeho vyschnutí. Vhodné je vždy po sekání trávník řádně pokropit, tráva pak opět zesílí. Stejně tak za sucha mírně zaléváme skalničky. V této době můžeme také přihnojovat rostliny v okrasné zahradě draselnými a fosforečnými hnojivy. Dle potřeby doplňujeme mulč. Zabraňuje se tak přílišnému vysychání zeminy. U vodních ploch je třeba dbát na přílišný výskyt řas, které je dle potřeby nutné odstraňovat.

Ošetřování a ochrana rostlin
Vinná réva
V tomto období je velmi důležitá ochrana vinné révy. Kromě druhé vlny obalečů, proti které je třeba řádně rostliny ošetřit především při příliš suchém počasí, je třeba v průběhu července ošetřovat i proti celé řadě chorob. Především padlí a šedá hniloba mohou napáchat velké škody. Začátkem měsíce je také zvýšený výskyt peronospory, 
proti té je pak nadále třeba provádět ochranu v průběhu měsíce, pakliže jsou období se zvýšenou vlhkostí.


Ošetřování a ochrana rostlin
Jahodníky
Po odplození odstraňujeme buď poškozené a napadené listy, či celé rostliny pakliže jsou již příliš staré na řádné plození. Většinou se ponechávají rostliny do třetího roku. Opět dáváme pozor především na výskyt bílé a fialové skvrnistosti listů jahodníku. Dále pak provádíme po odplození ošetření proti fytoftorové hnilobě kořenů. Patřičně ošetřujeme rostliny také při výskytu roztočíku jahodníkového.

Ošetřování a ochrana rostlin
Zelenina
Nadále trvá především hrozba plísní. U rajčat a brambor je to plíseň bramborová, dále pak se začíná šířit plíseň okurková a plíseň cibulová. 

U brambor, především u pozdních odrůd, pak kontrolujeme výskyt mandelinky bramborové a u rajčat hnědou skvrnitost listů. Rajčata také nadále vyvazujeme a zaštipujeme boční výhony. Polehávající části rostlin jsou více náchylné k postižení chorobou.

 

Informace k ochraně a ošetření rostlin
Budete-li potřebovat konkrétní informace k možnostem ochrany a ošetření rostlin, kontaktujte nás.

 

Ošetřování a ochrana rostlin
Vhodné přípravky pro nejdůležitější ošetření pro měsíc červen

Antraknoza rybízu - DITHANE DG NEOTEC
Bílá a fialová skvrnitost listů jahodníku - DITHANE DG NEOTEC
černá skvrnitost listů růží - BAYCOR 25 WP, DITHANE DG
Fytoftorová hniloba jahodníku - ALIETTE 80 WP
Hnědé padlí angreštů - KARATEN LC
Hořká pihovitost jabloní - KALKOSAN, KALKOSAN 25
Obaleč jablečný - CALYPSO 480 SC, SUMITHION SUPER, ZOLONE WP 25 EC
Obaleči - ZOLONE 35 EC
Padlí jabloní - TOPAS 100 EC, KARATHANE LC, KUMULUS WG, SULIKOL K
Padlí vinné révy - KARATHENE LC, FALCON 460 EC, IQ-CRYSTAL
Plíseň bramborová - ACROBAT MZ, RIDOMIL GOLD MZ 68 WP
Plíseň cibulová - ACROBAT MZ
Plíseň okurková - ACROBAT MZ, ALIETTE 80 WP
Plíseň šedá vinné révy - ROVRAL FLO
Roztočík jahodníkový - SUMITHION SUPER
Strupovitost jádrovin - PUNCH 10 EW, SYSTHANE 12 EC, TOPAS 100 EC
Vlnovník rybízový - OMITE 30 W


Veškeré dávkování a způsob použití dle návodů výrobce na přípravku