Nová nabídka pro jaro 2024 právě nyní v E-SHOPU

Váš zahradník | STARKL (https://www.starkl.com/)

Tipy pro zahradu na měsíc únor

Silné mrazíky jsou již za námi a nás čekají první drobné ale nezbytné práce na zahrádce. 
Objevují se květy sněženek, čemeřic, petrklíčů a dalších poslů blížícího se jara. Příroda se zvolna chystá vklouznout do svých pestrobarevnýho jarních šatů.

a


Dřeviny
Většina okrasných keřů by se teď měla silně zastřihnout pro dosažení bujného kvalitního vzrůstu, popřípadě pro bohatost květů. Jedno základní pravidlo: všechny okrasné keře, které kvetou na jaře, by měly být zastřiženy až po dokvětu. Mezi tyto rostliny patří zlatice, kdoulovec, jasmín nahokvětý, plamének horní, meruzalka krvavá, vrba jíva, šeřík, tavolník, janovec, kalina, zákula a tamaryšek. Dřeviny kvetoucí od května nebo ostatní listnáče se prosvětlí až po opadání listí od pozdního podzimu do konce zimy za bezmrazých dnů. K těmto patří: vzpřímeně rostoucí druhy skalníků, kolkwitzie, pustoryl, trojpuk, zanice, kalina obecná, hortenzie stromečkovitá, zimolez, hlohyně a svída bílá se svými odrůdami. Okrasné keře kvetoucí jen na jednoletých výhonech, zvláště ty s bohatou dřevní dření - jejichž nejznámější zástupce je komule (Buddleia davidii) - tvoří své květy bez výjimky jen na špičkách mladých, letošních výhonů. Řez zde sleduje vytvoření co možná největšího počtu mladých výhonů. Toho se dosáhne radikálním seříznutím celého keře na jaře před vyrašením. Do této skupiny patří: ořechokřídlec, latnatec, hortenzie latnatá, mochna a tavolník nízký. Okrasné keře by se měly každý druhý rok silně sestřihnout a to nejlépe tím způsobem, že se staré větve přímo nad zemí odseknou.


Ovocné stromy
Nyní je také ten nejlepší čas k zastřižení ovocných stromů! 
našem návodu na pěstování najdete přesné vysvětlení jak tento řez provádět. Před vyrašením je současně také ideální doba na prevenci proti různým nemocem. Především u broskvoní (proti kadeřevosti) a u hrušní (proti rzi).

Trvalky 
Trvalky potřebují dostatek výživných látek pro nasazení květů a schopnosti dokonale je vyvinout. 
Je tedy ideální doba na opatrné zapracování organických hnojiv do země.

 


Letničky a zelenina
Od února začínají klíčit ze semínek letničky a zelenina. Výsev provádějte nejlépe do speciálních pěstebních zemin a květináčky či jiné nádoby pak umístěte do skleníků, či jiných prostor s podobnými podmínkami. Při menším množství postačí přetáhnout přes květináč plastikový sáček - dbejte však na dobré provzdušnění. Rostliny nesmí v žádném případě vyschnout, nejlépší je zalévat půdu pravidelně. 
A pakliže Vám připadá pěstování ze semínek namáhavé a zdlouhavé, máte možnost objednat si od Zahradníka STARKLa již připravené narostlé sazeničky letniček. Pěstováním ve vhodných podmínkách jsou tak rostlinky připraveny k bezpečnému umístění na Váš balkon či terasu. 

Nádobové rostliny a přezimování v bytě 
U těchto rostlin můžete nyní provádět zastřižení. Odstraňte hnědé listy a odumřelé výhony. Kontrolujte rostliny, zda nejsou napadeny škůdci a eventuelně je ošetřete patřičným postřikem. Za teplých dní je vhodné pokoj důkladně vyvětrat. 
V případě, že květináč začne být malý, můžete Vaši rostlinu již nyní přesadit. Vždy je nejlepší použít speciální zeminu určenou k tomuto pěstování.

 


Ošetřování a ochrana rostlin
Ovocná zahrada
Vhodné období pro postřiky. Mnoho škůdců na rostlinách přezimuje ve formě vajíček či larev - jedná se především o mšice, červce, píďalky a různé druhy roztočů. Postřiky používejte při teplotách nad 0°C. Dávejte pozor na důkladné ošetření veškerých částí rostliny. Protože se díky rozmrzání půdy probouzí i škůdci přezimující v zemině či v nízké vegetaci na jejím povrchu, je třeba pravidelně kontrolovat i lepové pásy na kmenech. Vhodným zimním řezem provzdušněte koruny a překontrolujte stav stromů. Často i pouhým okem zjistíte přítomnost vajíček, larev či kukel škůdců. 

Pakliže na větvích objevíte ještě zbytky napadeného ovoce či zámotky škůdců, odstraňte je a zlikvidujte, nejlépe spálením. Stejně tak odstraňte všechny narušené a nemocné výhony - tím zamezíte případným pozdějším infekcím rostliny. Trhliny na kmeni způsobené mrazem ošetřete patřičným přípravkem na rány, stejně tak věškeré řezné plochy způsobené krácením. Před počátkem pučení broskvoní, nektarinek a mandloní (cca.koncem února), provedeme ošetření proti kadeřavosti. Proti rakovině ovocných stromů můžeme použít měďnatý postřik. Začínáme s řezem angreštu a rybízu. 

 


Ošetřování a ochrana rostlin
Okrasná zahrada
Stejně tak v okrasných zahradách je vhodné využít postřiků - i zde hrozí napadení roztoči, mšicemi atd. Aby nedošlo k poškození koniferů, rhododendronů a dalších stálezelených dřevin suchem, je nutné důkladné zalévání. 
I u okrasných dřevin je možné vhodným řezem předcházet škodám na rostlinách způsobených šířením škůdců na jaře. Například u buxusů odstraňte vrcholové výhony napadené mšicemi. Vhodný čas pro stříhání okrasných trav. 
Zkraťte cca. 10 cm nad zemí. Připravujeme stanoviště pro jarní výsadbu.

 


Ošetřování a ochrana rostlin
Nádobové rostliny
Nádobové rostliny v tomto období začínají zesilovat, je tedy třeba i zde kontrolovat napadení škůdci. Především dobře kontrolujte olistění.

 

 

 
Ošetřování a ochrana rostlin
Vinná réva
Před rašením ošetřete proti kadeřavosti, roztočům a padlí. Je-li příznivé počasí, můžeme koncem měsíce začít od starších rostlin s řezem.

 

 

 
Přípravky proti chorobám

Agro STOP: Americké padlí, moniliová spála, strupovitost a padlí jádrovin, choroby růží
DITHANE DG Neotec: plíseň bramborová, hnědá skvrnitost brambor, kořenomorka, fuzarióza, plíseň cibulová, septorióza, čerň, strupovitost jádrovin, kadeřavost broskvoní, antraknóza rybízu
CHAMPION: ochrana květů meruněk proti mrazu
Kalcolit: nedostatek vápníku u vinné révy, jádrovin, rajčat a paprik
Magnicur Core: strupovitost, padlí, skvrnitost, rzi jabloní, rév a okrasných keřů
Magnicur Energy: plíseň, padání klíčících rostlin, choroby nadzemních částí
Magnicur Finito: plíseň bramborová, okurková
Magnicur Fungimat AL: padlí, černá skvrnitost, rzi
Magnicur Quick: specialista na plíseň šedou, moniliovou hnilobu a spálu
Merpan: skvrnitost listů
Multirose: ochrana růží proti žravým škůdcům a houbovým chorobám
Ortiva: kladosporiová, sklerotiniová, suchá a hnědá skvrnitost, septorióza, plíseň, padlí, bílá a černá hniloba, čerň rajčatová
Polyversum: fungicidní choroby
Prolectus: monilióza peckovin, plíseň šedá u vinné révy, jahodníků, zeleniny a paprik
Ridomil Gold: plíseň (bramborová, cibulová, okurková, révová)
Substral: rez, skvrnitost, padlí
Sulfurus: Americké padlí
SULKA-K: kadeřavost broskvoní
Switch: plíseň šedá
Topas: padlí jabloňové, révové, strupovitost jádrovin
Wuxal Super: hnojivo NPK se stopovými prvky

 

Veškeré dávkování a způsob použití dle návodů výrobce naleznete na přípravku.
Výše zmíněné přípravky lze zakoupit pouze při osobním nákupu v Zahradním centru STARKL v Čáslavi.

 

 

 
Přípravky proti škůdcům:

Afik AE: červci, molice, mšice, roztoči
Afik RTU: červci, molice, mšice, roztoči
Agro Červivost jabloní: obaleči na jádrovinách, peckovinách, slivoních a vinné révě
APPLAUD 25 SC: Nymfy molic hubí, nepůsobí na vajíčka, dospělé nehubí, ale zčásti sterilizuje
CAREO Ultra Ovoce a zelenina: mšice, housenky, molice
CAREO Ultra Okrasné rostliny: štítenky, mšice, červci, housenky, molice
FAST K: mšice, housenky, brouci a ploštice na okrasných rostlinách
FAST M: mšice, mandelinka bramborová, květopas jahodníkový, saví a žraví škůdci, dřepčíci, housenky, krytonosci, pilatky
KARATE: bělásek zelný, brouci, červci, dřepčíci, housenky, hřebenule, klikoroh borový, klíněnka jírovcová, korovnice, krytonosci, kůrovci, larvy, mandelinka, molice, mšice, obaleč a květopas jabloňový, pilatky, ploštice, skladištní škůdci, sviluška smrková, třásněnky
Lepinox Plus: proti housenkám na buxusech, stromech, zelenině
Mospilan: mandelinka bramborová, mšice, vlnatka krvavá, obaleč jablečný, mšice chmelová, molice skleníková
Nissorun 10 WP: hubí vajíčka, larvy a nymfy svilušky
Přípravky proti slimákům: FERRANISH, LIMANISH, SLIMEX, Ferramol
Sanium AL: molice, křísi, puklice, mšice, červci
Sanium System: ochrana proti škůdcům na okrasných rostlinách, zelenině, vinné révě, bramborách a jabloní v zahradách i sklenících
Sanium Ultra AL: mšice, housenky, květopas
Spin Tor: mandelinka
Vertimec 1,8 EC: sviluška chmelová

 

Veškeré dávkování a způsob použití dle návodů výrobce naleznete na přípravku.
Výše zmíněné přípravky lze zakoupit pouze při osobním nákupu v Zahradním centru STARKL v Čáslavi.

 

 

 

 

 
Informace k ochraně a ošetření rostlin
Budete-li potřebovat konkrétní informace k možnostem ochrany a ošetření rostlin, kontaktujte nás.