newsletter

Rady pro pěstování na tento měsíc

Připravili jsme pro Vás souhrn nejdůležitějších rad, tipů a informací pro práce na zahrádce v konkrétním období.

 

V tomto souhrnu naleznete pouze nejdůležitější rady a informace.

Chcete-li dostávat rozšířenou podobu zahradních Tipů prostřednictvím emailu, zašlete Vám svoji adresu prostřednictvím formuláře.Tipy pro zahradu na měsíc duben

Hyacinty začínají kvést a zahradou se rozlévá jejich nezaměnitelná vůně. Okrasné keře přináší v této době do zahrádek přehršel barev. Zlatice, okrasné třešně, magnolie nebo tavolníky, všechny tyto dřeviny nezaměnitelně zkrášlují dubnové dny. Plevel by měl být nyní pravidelně odstraňován, aby v zahradě zcela nepřevládal.

ruze   trvalky   nadobove rostliny

Dřeviny
Stále je možná výsadba. Také zkracování je pro mnoho rostlin příznivé k dosažení silného vzrůstu. 
Již dříve vysazené dřeviny je vhodné vydatně pohnojit. Kontrolujte pravidelně příznaky napadení rostlin. Především po mírné zimě se brzy na listech projevuje působení mšic či jiných škůdců a chorob 
na rostlině.

Trávníky
Teď se začíná se setím nových trávníků. K tomu musí být půda dobře připravená. To znamená kameny a plevele je třeba odstranit a stanoviště náležitě upravit. Staré trávníky se ošetří důkladným pohrabáním a provzdušněním. Nakonec je možné použít vhodné jarní hnojivo.

Růže
Také růže se mohou stále ještě sázet.


Trvalky
Starší trvalky mohou být nyní bez problémů rozděleny a přesazeny na nová stanoviště. U některých druhů, jako např. u Floxů či Aster, je ddělení po roce nutné, aby byl zaručen silný růst. Vysoké trvalky, jako např. Stračky nebo Pestrá margarita vyžadují lehkou podpěru, aby stonek nepadal a rovně rostl.


 

Nádobové rostliny
Jakmile neklesá teplota pod 5°C, mohou být přemístěny nádobové rostliny neodolné vůči zimě ze svých zimovišť. Doporučujeme tak však provést pouze v teplejších oblastech, jinak je ideální vyčkat až do "zmrzlých" a na venkovní stanoviště přemístit rostliny až po tomto termínu. Dlouhé, slabé výhony se sestřihnou. Rostliny silného vzrůstu jako např. Andělské trumpety je třeba hluboce seříznout pro zajištění hustého růstu. Téměř všechny nádobové rostliny by měly být každoročně přesazovány do nové zeminy, aby v nádobě vždy byla zemina zaručující bohatou výživu. Použijte vhodnou speciální zeminu pro nádobové rostliny a při přesazování namíchejte pod hlínu dlouhodobě působící hnojivo.


Letničky
Letničky jsou poněkud citlivější než nádobové rostliny a neměly by být na venkovním stanovišti příliš brzy. Především pelargonie, ale také fuchsie a surfinie je třeba na venkovní umístění opatrně a postupně přivykat. Občasným větráním za teplejších dnů tak rostliny budou připravovány na sluneční světlo 
a čerstvý vzduch. Při výsadbě zamíchejte do Vašeho květinového truhlíku také dlouhodobě působící hnojivo. 

Zelenina
Také se zeleninou by měl být člověk opatrný. Rajčata a okurky nesnesou příliš chladné noci. Zeleninu vysaďte volně ven jakmile teplota nebude klesat pod 8°C.

Cibuloviny
Jiřiny, begonie, mečíky a lilie by měly teď přijít do země. Vysazujte do půdy bohaté na výživné látky, popř. přidejte organické hnojivo.

Vodní rostliny
Nyní je správný čas pro založení zahradního rybníčku. V nabídce Zahradního centra STARKL v Čáslavi najdete jistě i Vy vhodný sortiment pro Vaši malou vodní plochu.

Rašeliništní rostliny
Vhodná doba pro výsadbu rhododendronů, azalek atd. Tyto rostliny vyžadují kyselý substrát, v okolí s vápenatou půdou musí proto být zřízeno rašeliniště. Pro tyto účely zhotovíme záhonek 1 m hluboký a vyložíme vlákninou nebo dírkovanou folií. Následně se vyplní půdou pro rhodondrenony. 

Zálivka je třeba vydatná, ovšem pokud možno vodou bez vápna. Velmi dobré je využívat dešťovou vodu.

 

dreviny
 
ovocna
 
listi

Ošetřování a ochrana rostlin
Ovocná zahrada
V březnu a dubnu dochází k přemístění rzi hrušňové z jalovců na hrušně. Jelikož chemická prevence je bezpečně účinná pouze u hrušní, je třeba napadené části jalovců likvidovat. U angreštů je stále třeba dbát na napadení padlím, okamžitě po zjištění napadení se ošetření provádí v 10 až 14-ti denních intervalech. U rybízů se před květem provádí ošetření proti antraknóze.

U jádrovin provádíme ošetření proti strupovitosti. První postřik se provádí cca. v období zeleného pupenu, druhý pak v době zeleného poupěte. Meruňky budou potřebovat ošetření proti moniliové spále a to 2x - na počátku a na konci kvetení.

 

 

 
Jahodníky kontrolujte na napadení šedou plísní a to především za vlhkého počasí. Vhodná je samozřejmě prevence - vyrovnaná výživa, čisté záhony a dobré je také využití netkané textílie na zakrytí zeminy. Při začátku a konci kvetení je vhodné použít patřičné postřiky proti šedé plísni. Pečlivě a pravidelně se kontrolují jak ovocné tak i okrasné rostliny, protože díky teplejšímu počasí se šíří i stále větší množství škůdců.
Je vhodný čas na ošetření proti květopasu jabloňovému a proti pilatkám. A ke slovu také přichází netkaná textílie; zakrýváme s ní záhonky po výsadbě, předejdeme tak napadení mladých rostlin nejrůznějšími škůdci (dřepčíci, plodomorky atd.)


 
 
Ošetřování a ochrana rostlin
Okrasná zahrada
Od tohoto měsíce je možné začít s výsevem nového trávníku, či s položením travního koberce na nové stanoviště. 

U růží se mohou objevit první příznaky chorob. Nejčastěji padlí, na které je vhodné využít patřičných fungicidů, které současně působí i na rez a černou skvrnitost listů růží. Nepřetržitě kontrolujte příznaky působení mšic, popř. chemicky ošetřete napadené rostliny. Od dubna je také třeba věnovat větší pozornost jehličnatým rostlinám, 
které začínají být vyhledávaným terčem larev blanokřídlých.

nadobove rostliny
 
vino
 
napiste

Ošetřování a ochrana rostlin
Zelenina
Zeleninové záhonky budou napadány v této době stále častěji plži. A to především za vlhkého počasí mohou zcela zničit jak mladé výhonky, tak celé rostliny.  

 

 

Je tedy třeba provést patřičná opatření, ať již pravidelným sběrem těchto škůdců či umístěním nástrah v záhoncích.

 

Informace k ochraně a ošetření rostlin
Budete-li potřebovat konkrétní informace k možnostem ochrany a ošetření rostlin, kontaktujte nás.

 

 

Ošetřování a ochrana rostlin
Vhodné přípravky pro nejdůležitější ošetření pro měsíc duben

Antraknoza rybízu - DITHANE M 45
Dřepčíci (zelenina) - DECIS 2,5 EC, KARATE 2,5 WG, ZOLONE 35 EC
Kadeřavost broskvoní - DELAN 700 WDG, DITHANE M 45, SYLLIT 65 WP
Květopas jabloňový - OLEOEKOL
Mera skvrnitá - OLEOEKOL
Moniliová spála (meruňky, višně) - HORIZON 250 EW, ROVRAL FLO
Padlí jabloní - KARATHENE LC, KUMULUS WG, SULIKOL
Puklice - OLEOEKOL
roztoči na révě vinné - OLEOEKOL
Sloupečková rez rybízu - DITHANE M 45
Strupovitost jádrovin - SYLLIT 65 WP
Šedá hniloba jahodníku - ROVRAL FLO (první ošetření), TELDOR 500 SC, MYTHOS 30 SC

Veškeré dávkování a způsob použití dle návodů výrobce na přípravku