Tipy pro zahradu na měsíc červenec

Období nepostradatelného pravidelného zavlažování. 
Velké množství trvalek a letniček mezi které patří kopretina, záplevák, kokarda či řebříček promění zahrádku v pestrobarevný oceán květů.

 

 

Dřeviny
V létě nepotřebují stromy a keře skoro žádnou péči. Je možné přihnojovat, projeví-li se u rostlin nedostatek některých výživových prvků. Při novém sázení se pečuje o dostatečný přísun vody.

Živé ploty
Vhodný čas pro zastřižení živých plotů. Živé ploty stříháme vždy lehce pyramidálně, tj. nahoře úžeji než dole. Rostliny pak zůstanou až dolů zelené. Pro živé ploty z druhů s pyramidální formou růstu (např. zerav) se doporučuje lehce kónický tvar. Sloupovitě rostoucí druhy (např. cypříšky, sloupové zeravy nebo tisy) se mohou stříhat téměř svisle.

 

 

Letničky
Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, pečujte o dostatek přísunu vody a přihnojujte tekutým hnojivem.


Trvalky
Některé trvalky (stračky, šalvěj atd.) je třeba k dosažení druhého kvetení po prvním odkvětu nad zemí zastřihnout. Téměř všechny trvalky kvetou delší dobu a častěji, když se odstraňují odkvetlé květy.

Zelenina
Začíná čas sklizně zeleniny. Od začátku července dozrávají cukety. Rajčata a okurky dozrávají o několik týdnů později. Pečujte také o zeleninový záhon dostatečným přísunem vody a odstraňováním plevele.

Ošetřování a ochrana rostlin
Ovocná zahrada
Ještě nyní provádíme probírku plodů na stromech a likvidujeme deformované či napadené. Odstraňujeme také plané výhony, vlky, které významnou měrou oslabují rostlinu. Dobré je také podepřít některé větve velmi zatížené ovocem. Nejčastěji hrozí zlámání větví u broskvoní. Na stromy se zrajícím ovocem se zavěšují v této době lapače vos.

Jelikož u jabloní je jednou ze závažných chorob hořká pihovitost dužniny, provádíme v této době ošetřování proti této chorobě. U jádrovin je pak možné od poloviny měsíce začít s letním řezem. Začátkem července je ještě vhodné ošetřit jabloně proti padlí. Jedná se o prevenci pro následující sezónu. Jinak se v tomto měsíci končí s ošetřováním právě proti padlí a současně strupovitosti. Aktuální jsou také opatření proti obalečům jablečným a obalečům švestkovým.  
U angreštů provádíme po odplození ošetření proti americkému padlí. U černého rybízu 
pak proti padlí a antraknóze, u červeného rybízu proti antraknóze. Oba druhy rybízu je pak třeba ošetřit proti vlnovníku rybízovému.

Ošetřování a ochrana rostlin
Okrasná zahrada
U růží se nejčastěji vyskytuje v této době černá skvrnitost listů. Při prvních příznacích je třeba okamžitě provádět patřičná chemická ošetření. Při silném napadení může dojít k úplnému opadu listů. V okrasných zahradách je třeba v červenci dbát o dobré zásobení rostlin vláhou, protože právě v tomto období rostliny velmi strádají. Zatímco trávníkům svědčí pravidelné zavlažování, u dřevin a růží je ideálnější jednou za čas velmi výrazná zálivka. Pravidelně odstraňujeme odkvetlá květenství. Především u růží předejdeme vysilování tvorbou šípků. V péči o trávníky pokračujeme pravidelným sekáním. Je však třeba mít na paměti, že v případě, že je příliš teplé a suché počasí, není vhodné sekat trávník přílš nízko. Může pak docházet k jeho vyschnutí. Vhodné je vždy po sekání trávník řádně pokropit, tráva pak opět zesílí. Stejně tak za sucha mírně zaléváme skalničky. V této době můžeme také přihnojovat rostliny v okrasné zahradě draselnými a fosforečnými hnojivy. Dle potřeby doplňujeme mulč. Zabraňuje se tak přílišnému vysychání zeminy. U vodních ploch je třeba dbát na přílišný výskyt řas, které je dle potřeby nutné odstraňovat.

Ošetřování a ochrana rostlin
Vinná réva
V tomto období je velmi důležitá ochrana vinné révy. Kromě druhé vlny obalečů, proti které je třeba řádně rostliny ošetřit především při příliš suchém počasí, je třeba v průběhu července ošetřovat i proti celé řadě chorob. Především padlí a šedá hniloba mohou napáchat velké škody. Začátkem měsíce je také zvýšený výskyt peronospory, 
proti té je pak nadále třeba provádět ochranu v průběhu měsíce, pakliže jsou období se zvýšenou vlhkostí.


Ošetřování a ochrana rostlin
Jahodníky
Po odplození odstraňujeme buď poškozené a napadené listy, či celé rostliny pakliže jsou již příliš staré na řádné plození. Většinou se ponechávají rostliny do třetího roku. Opět dáváme pozor především na výskyt bílé a fialové skvrnistosti listů jahodníku. Dále pak provádíme po odplození ošetření proti fytoftorové hnilobě kořenů. Patřičně ošetřujeme rostliny také při výskytu roztočíku jahodníkového.

Ošetřování a ochrana rostlin
Zelenina
Nadále trvá především hrozba plísní. U rajčat a brambor je to plíseň bramborová, dále pak se začíná šířit plíseň okurková a plíseň cibulová. 

U brambor, především u pozdních odrůd, pak kontrolujeme výskyt mandelinky bramborové a u rajčat hnědou skvrnitost listů. Rajčata také nadále vyvazujeme a zaštipujeme boční výhony. Polehávající části rostlin jsou více náchylné k postižení chorobou.

 

Přípravky proti chorobám

 

Agro STOP: Americké padlí, moniliová spála, strupovitost a padlí jádrovin, choroby růží
DITHANE DG Neotec: plíseň bramborová, hnědá skvrnitost brambor, kořenomorka, fuzarióza, plíseň cibulová, septorióza, čerň, strupovitost jádrovin, kadeřavost broskvoní, antraknóza rybízu
CHAMPION: ochrana květů meruněk proti mrazu
Kalcolit: nedostatek vápníku u vinné révy, jádrovin, rajčat a paprik
Karathane New: padlí vinné révy
Magnicur Core: strupovitost, padlí, skvrnitost, rzi jabloní, rév a okrasných keřů
Magnicur Energy: plíseň, padání klíčících rostlin, choroby nadzemních částí
Magnicur Finito: plíseň bramborová, okurková
Magnicur Fungimat AL: padlí, černá skvrnitost, rzi
Magnicur Quick: specialista na plíseň šedou, moniliovou hnilobu a spálu
Merpan: skvrnitost listů
Multirose: ochrana růží proti žravým škůdcům a houbovým chorobám
Ortiva: kladosporiová, sklerotiniová, suchá a hnědá skvrnitost, septorióza, plíseň, padlí, bílá a černá hniloba, čerň rajčatová
Polyversum: fungicidní choroby
Prolectus: monilióza peckovin, plíseň šedá u vinné révy, jahodníků, zeleniny a paprik
Ridomil Gold: plíseň (bramborová, cibulová, okurková, révová)
Substral: rez, skvrnitost, padlí
Sulfurus: Americké padlí
SULKA-K: kadeřavost broskvoní
Switch: plíseň šedá
Topas: padlí jabloňové, révové, strupovitost jádrovin
Wuxal Super: hnojivo NPK se stopovými prvky

 

Veškeré dávkování a způsob použití dle návodů výrobce naleznete na přípravku.
Výše zmíněné přípravky lze zakoupit pouze při osobním nákupu v Zahradním centru STARKL v Čáslavi.

Přípravky proti škůdcům:

 

Afik AE: červci, molice, mšice, roztoči
Afik RTU
: červci, molice, mšice, roztoči

Agro Červivost jabloní: obaleči na jádrovinách, peckovinách, slivoních a vinné révě
APPLAUD 25 SC: Nymfy molic hubí, nepůsobí na vajíčka, dospělé nehubí, ale zčásti sterilizuje
CAREO Ultra Ovoce a zelenina: mšice, housenky, molice
CAREO Ultra Okrasné rostliny: štítenky, mšice, červci, housenky, molice

FAST K: mšice, housenky, brouci a ploštice na okrasných rostlinách
FAST M: mšice, mandelinka bramborová, květopas jahodníkový, saví a žraví škůdci, dřepčíci, housenky, krytonosci, pilatky
KARATE: bělásek zelný, brouci, červci, dřepčíci, housenky, hřebenule, klikoroh borový, klíněnka jírovcová, korovnice, krytonosci, kůrovci, larvy, mandelinka, molice, mšice, obaleč a květopas jabloňový, pilatky, ploštice, skladištní škůdci, sviluška smrková, třásněnky
Lepinox Plus: proti housenkám na buxusech, stromech, zelenině
Mospilan: mandelinka bramborová, mšice, vlnatka krvavá, obaleč jablečný, mšice chmelová, molice skleníková
Nissorun 10 WP: hubí vajíčka, larvy a nymfy svilušky
Přípravky proti slimákům: FERRANISH, LIMANISH, SLIMEX, Ferramol
Sanium AL: molice, křísi, puklice, mšice, červci
Sanium System: ochrana proti škůdcům na okrasných rostlinách, zelenině, vinné révě, bramborách a jabloní v zahradách i sklenících
Sanium Ultra AL: mšice, housenky, květopas
Spin Tor: mandelinka
Substral Careo Ultra: larvy a vajíčka škůdců - molice, housenky, svilušky, mšice, červci
Vertimec 1,8 EC: sviluška chmelová

 

Veškeré dávkování a způsob použití dle návodů výrobce naleznete na přípravku.
Výše zmíněné přípravky lze zakoupit pouze při osobním nákupu v Zahradním centru STARKL v Čáslavi.

Informace k ochraně a ošetření rostlin
Budete-li potřebovat konkrétní informace k možnostem ochrany a ošetření rostlin, kontaktujte nás.