Tipy pro zahradu na měsíc květen

Vládu přebírá romantická atmosféra prolínajících se barev a vůní. 
Zahrádky zdobí květy ovocných stromů, ale také rhododendrony, magnolie a některé z četných druhů klematisů.

 

Dřeviny
Pomalu končí doba výsadby prostokořenných sazenic, květen je poslední měsíc, kdy lze bezpečně takovéto sazenice vysadit. V následujících teplejších měsících již využívejte pouze kontejnerované rostliny. Dřeviny již v tomto měsíci můžete hnojit silněji a nezapomeňte právě zasazené ovocné stromky a keříky pravidelně zalévat.

Trávníky
Mělo by se začít s pravidelným sekáním, trávník tak získá bujný růst a zesílí. V případě, že jste zatím nepoužili žádné hnojivo, máte poslední šanci.


Trvalky
V této době je při ošetřování trvalkových záhonků na prvním místě odstraňování plevele. Odstraňování provádějte pravidelně a důkladně, tedy i s kořeny. Samozřejmostí je pravidelná zálivka. Některé vysoké trvalky pak je třeba v této době zastřihovat.

 

Letničky
Nyní již můžete přenést veškeré letničky na venkovní stanoviště. Ideální je doba po "zmrzlých". Pamatujte, že do svých truhlíků a květináčů je třeba vždy dát tu nejlepší zeminu, vhodná je příměs dlouhodobě působícího hnojiva. Tyto rostlinky potřebují dostatek živin a jsou vysazené v minimálním prostoru. Chcete-li krásné truhlíky plné květů, je vhodná zemina tím nejdůležitějším.


Cibuloviny
V současné době odkvétají i poslední jarní cibuloviny. Máte tedy možnost buď ponechat cibule v zemi, nebo je po zavadnutí listů vyjmout ze země a uložit do podzimu na tmavém, chladném a suchém místě.

Zelenina
Rajčata, okurky, fazole a rozličné saláty nyní zaplňují záhony. Rajčatům dopřejte oporu v podobě vysoké tyče. Zamezíte tak zbytečnému lámání výhonů.

 

Pokojové rostliny
Se stoupající teplotou je třeba zvýšit i zálivku. Velice důležitý je také pravidelný přísun živin a občasné "letnění" (rostlinu vynesete na chvilku ven). Pamatujte však, že během "letnění" nesmí být pokojové rostliny vystaveny přímému slunci, jinak by mohlo dojít ke spálení jemných listů.

Ošetřování a ochrana rostlin
Ovocná zahrada
U jádrovin nadále pokračujeme v ošetření proti strupovitosti a padlí. U meruněk pak po dokvětu je možné provést ošetření proti hnědnutí listů meruněk. Na konci kvetení jabloní a švestek provádíme ošetření proti pilatkám, které v poslední době stále více způsobují velké ztráty při sklizni ovoce. Často se i při velkém množství květů objeví na stromě jen několik plodů. Další škůdci, kteří v této době mohou být úspěšně likvidováni jsou samozřejmě mšice, ale i mery u jádrovin a speciálně u jabloní pak vlnatka krvavá. Náchylnější odrůdy a rostliny samozřejmě chráníme před případnými pozdními mrazíky. Lze také provést ošetření na rez vejmutovku. Ta se na rybíz vrací s hostitelské borovice, kde přezimuje. Ošetřujeme před květem a následně až po sklizni.

Ošetřování a ochrana rostlin
Okrasná zahrada
U růží je především na prvním místě ošetření proti černé skvrnitosti listů růží. Dále se v této době mohou projevovat škody na listech růží. Především svinování listů do ruliček, což způsobuje pilatěnka drobná. Jakmile zjistíte toto postižení, je třeba zakročit patřičným ošetřením. Dalším velmi častým škůdcem listů růží je pidikřísek růžový. Při jeho působení jsou listy kropenaté spoustu malých teček. Stálezelené rostliny pak potřebují při suchém počasí pravidelnou zálivku a dle potřeby zastínění před silným slunečním zářením. Stejně jako u ovocné zahrady i zde dbáme zvýšené pozornosti výskytu mšic a případně patřičným ošetřením. Věnujeme zvýšenou pozornost rhododendronům, kde se v této době objevuje přítomnost škůdců na listech. Koncem měsíce provádíme ošetření proti hnědnutí a odumírání větví thují. 

Ošetřování a ochrana rostlin
Vinná réva
Kromě nastražení feromonových lapačů a případným ošetřením proti obalečům je třeba provést i ošetření vůči červené spále. Ve stádiu 5-6 listů pak provedeme ošetření proti padlí a peronospoře.


Ošetřování a ochrana rostlin
Jahodníky
V době sucha je třeba jahodníky pravidelně zalévat. Dáváme přitom pozor, aby nebylo zaléváno na list. Jakmile jahodník nasadí květy, je třeba provést ošetření proti šedé hnilobě jahod. Druhý postřik se pak provádí po sedmi dnech.

Ošetřování a ochrana rostlin
Zelenina
Na zelenině stále největší škody v této době způsobují slimáci a jiní plži. Je tedy třeba nastražit patřičné prostředky k likvidaci těchto škůdců, kteří dokáží velice rychle znehodnotit zeleninový záhon. 

Kromě zakoupení konkrétních prostředků je mezi zahradníky stále oblíbená past ze sklenice, kterou zahloubíte do země, částečně naplněnou pivem. Slimáci se pak do této sklenice nachytají.

V tomto období je také třeba sledovat na zelenině výskyt housenek.
Při výskytu pravidelně odstraňujte housenky sběrem a to především v podvečer. Dobré je likvidovat i listy postižené žírem. 
Pokud nepomáhá pouze sběr, je třeba využít chemických přípravků.

 

Informace k ochraně a ošetření rostlin
Budete-li potřebovat konkrétní informace k možnostem ochrany a ošetření rostlin, kontaktujte nás.

Ošetřování a ochrana rostlin
Vhodné přípravky pro nejdůležitější ošetření pro měsíc květen


Bělásek zelný - KARATE
Červci - KARATE
Dřepčíci - FAST M, KARATE, SAMURAJ
Housenky - FAST K, KARATE, SANIUM ULTRA
Hřebenule - KARATE
Klikorozi - KARATE
Klíněnka jírovcová - KARATE
Korovnice - KARATE
Kůrovci - KARATE
Květopasi - FAST M, SANIUM ULTRA, KARATE, SAMURAJ
Krytonosci - KARATE
Mandelinky - FAST M, MOSPILAN, KARATE, SPINTOR
Molice- MOSPILAN, KARATE
Mšice - MOSPILAN, SOLABIOL AFIK AE, FAST M, SANIUM ULTRA, KARATE
Obaleči - KARATE, SPINTOR, MOSPILAN, SAMURAJ
Pilatky - KARATE
Ploštice - KARATE
Puklice - SOLABIOL AFIK AE
Slimáci - SLIMEX, LIMANISH PREMIUM
Skvrnitost listů - MERPAN
Svilušky - FLORAMITE 240 SC, VERTIMEC 1,8 EC, NISSORUN 10 WP, FLORIA premium product, SOLABIOL AFIK AE, KARATE
Šedá hniloba jahod - MAGNICUR QUICK - TELDOR, SWITCH
Štítenky - SOLABIOL AFIK AE
Třásněnky - KARATE
Vlnatka krvavá - MOSPILAN

 

Veškeré dávkování a způsob použití dle návodů výrobce na přípravku.

Výše zmíněné přípravky lze zakoupit při osobním nákupu v Zahradním centru STARKL v Čáslavi.