Váš zahradník | STARKL (https://www.starkl.com/)

Tipy pro zahradu na měsíc květen

Vládu přebírá romantická atmosféra prolínajících se barev a vůní. 
Zahrádky zdobí květy ovocných stromů, ale také rhododendrony, magnolie a některé z četných druhů klematisů.

a

Dřeviny
Pomalu končí doba výsadby prostokořenných sazenic, květen je poslední měsíc, kdy lze bezpečně takovéto sazenice vysadit. V následujících teplejších měsících již využívejte pouze kontejnerované rostliny. Dřeviny již v tomto měsíci můžete hnojit silněji a nezapomeňte právě zasazené ovocné stromky a keříky pravidelně zalévat.

Trávníky
Mělo by se začít s pravidelným sekáním, trávník tak získá bujný růst a zesílí. V případě, že jste zatím nepoužili žádné hnojivo, máte poslední šanci.


Trvalky
V této době je při ošetřování trvalkových záhonků na prvním místě odstraňování plevele. Odstraňování provádějte pravidelně a důkladně, tedy i s kořeny. Samozřejmostí je pravidelná zálivka. Některé vysoké trvalky pak je třeba v této době zastřihovat.

 


Letničky
Nyní již můžete přenést veškeré letničky na venkovní stanoviště. Ideální je doba po "zmrzlých". Pamatujte, že do svých truhlíků a květináčů je třeba vždy dát tu nejlepší zeminu, vhodná je příměs dlouhodobě působícího hnojiva. Tyto rostlinky potřebují dostatek živin a jsou vysazené v minimálním prostoru. Chcete-li krásné truhlíky plné květů, je vhodná zemina tím nejdůležitějším.


Cibuloviny
V současné době odkvétají i poslední jarní cibuloviny. Máte tedy možnost buď ponechat cibule v zemi, nebo je po zavadnutí listů vyjmout ze země a uložit do podzimu na tmavém, chladném a suchém místě.


 

Zelenina
Rajčata, okurky, fazole a rozličné saláty nyní zaplňují záhony. Rajčatům dopřejte oporu v podobě vysoké tyče. Zamezíte tak zbytečnému lámání výhonů.

 

Pokojové rostliny
Se stoupající teplotou je třeba zvýšit i zálivku. Velice důležitý je také pravidelný přísun živin a občasné "letnění" (rostlinu vynesete na chvilku ven). Pamatujte však, že během "letnění" nesmí být pokojové rostliny vystaveny přímému slunci, jinak by mohlo dojít ke spálení jemných listů.

Ošetřování a ochrana rostlin
Ovocná zahrada
U jádrovin nadále pokračujeme v ošetření proti strupovitosti a padlí. U meruněk pak po dokvětu je možné provést ošetření proti hnědnutí listů meruněk. Na konci kvetení jabloní a švestek provádíme ošetření proti pilatkám, které v poslední době stále více způsobují velké ztráty při sklizni ovoce. Často se i při velkém množství květů objeví na stromě jen několik plodů. Další škůdci, kteří v této době mohou být úspěšně likvidováni jsou samozřejmě mšice, ale i mery u jádrovin a speciálně u jabloní pak vlnatka krvavá. Náchylnější odrůdy a rostliny samozřejmě chráníme před případnými pozdními mrazíky. Lze také provést ošetření na rez vejmutovku. Ta se na rybíz vrací s hostitelské borovice, kde přezimuje. Ošetřujeme před květem a následně až po sklizni.

 

Ošetřování a ochrana rostlin
Okrasná zahrada
U růží je především na prvním místě ošetření proti černé skvrnitosti listů růží. Dále se v této době mohou projevovat škody na listech růží. Především svinování listů do ruliček, což způsobuje pilatěnka drobná. Jakmile zjistíte toto postižení, je třeba zakročit patřičným ošetřením. Dalším velmi častým škůdcem listů růží je pidikřísek růžový. Při jeho působení jsou listy kropenaté spoustu malých teček. Stálezelené rostliny pak potřebují při suchém počasí pravidelnou zálivku a dle potřeby zastínění před silným slunečním zářením. Stejně jako u ovocné zahrady i zde dbáme zvýšené pozornosti výskytu mšic a případně patřičným ošetřením. Věnujeme zvýšenou pozornost rhododendronům, kde se v této době objevuje přítomnost škůdců na listech. Koncem měsíce provádíme ošetření proti hnědnutí a odumírání větví thují.

Ošetřování a ochrana rostlin
Vinná réva
Kromě nastražení feromonových lapačů a případným ošetřením proti obalečům je třeba provést i ošetření vůči červené spále. Ve stádiu 5-6 listů pak provedeme ošetření proti padlí a peronospoře.


Ošetřování a ochrana rostlin
Jahodníky
V době sucha je třeba jahodníky pravidelně zalévat. Dáváme přitom pozor, aby nebylo zaléváno na list. Jakmile jahodník nasadí květy, je třeba provést ošetření proti šedé hnilobě jahod. Druhý postřik se pak provádí po sedmi dnech.

 

 


Ošetřování a ochrana rostlin
Zelenina
Na zelenině stále největší škody v této době způsobují slimáci a jiní plži. Je tedy třeba nastražit patřičné prostředky k likvidaci těchto škůdců, kteří dokáží velice rychle znehodnotit zeleninový záhon. 

Kromě zakoupení konkrétních prostředků je mezi zahradníky stále oblíbená past ze sklenice, kterou zahloubíte do země, částečně naplněnou pivem. Slimáci se pak do této sklenice nachytají.

V tomto období je také třeba sledovat na zelenině výskyt housenek.
Při výskytu pravidelně odstraňujte housenky sběrem a to především v podvečer. Dobré je likvidovat i listy postižené žírem. 
Pokud nepomáhá pouze sběr, je třeba využít chemických přípravků.


 

Přípravky proti chorobám

Agro STOP: proti strupovitosti a padlí jádrovin
Biogarden polyversum: proti houbovým chorobám napadající kořeny, kořenové krčky a paty stébel
CHAMPION: ochrana květů meruněk proti mrazu
Kalcolit: při nedostatku vápníku u vinné révy, jádrovin, rajčat a paprik
Magnicur Core: proti strupovitosti, padlí, skvrnitosti, rzi jabloní, rév a okrasných keřů
Magnicur Energy: proti plísním, padání klíčících rostlin, chorobám nadzemních částí
Magnicur Finito: proti plísni bramborové, okurkové a cibulové
Magnicur Fungimat AL: proti padlí, černé skvrnitosti a rzi
Magnicur Quick: proti plísni šedé, moniliové spále a hnilobě
Merpan: na houbové choroby a skvrnitost
Multirose: ochrana růží proti žravým škůdcům a houbovým chorobám
Ortiva: proti kladosporiové, sklerotiniové, suché a hnědé skvrnitosti, septorióze, plísni, padlí, bílé a černé hnilobě, proti černi rajčatové
Prolectus: proti monilióze peckovin, plísni šedé u révy, jahodníků nebo zeleniny
Substral: proti padlí, černé skvrnitosti, rzi na růžích
Sulfurus: proti americkému padlí
SULKA-K: proti kadeřavosti broskvoní
Switch: proti plísni šedé
Symbivit: podpora rostlin ve formě mykorhizních hub
Topas: proti padlí jabloňovému, révovému, strupovitosti jádrovin
Vitální broskev: ochrana květů meruněk proti mrazu, houbovým a bakteriálním chorobám

 

Veškeré dávkování a způsob použití dle návodů výrobce naleznete na přípravku.
Výše zmíněné přípravky lze zakoupit pouze při osobním nákupu v Zahradním centru STARKL v Čáslavi.

 

 

Přípravky proti škůdcům:

Afik AE: červci, molice, mšice, roztoči
Afik RTU
: červci, molice, mšice, roztoči
CAREO Ultra Ovoce a zelenina: mšice, housenky, molice
CAREO Ultra Okrasné rostliny: štítenky, mšice, červci, housenky, molice
BROS
: parafínové bloky, granule a obilné vločky proti hlodavcům, paralyzující sprej na hmyz, nástraha na mravence, granule proti mravencům, prášek proti mravencům, dýmovnice na krtky, tekutý přípravek na krtky
FAST K: mšice, housenky, brouci a ploštice na okrasných rostlinách
FAST M: mšice, mandelinka bramborová, květopas jahodníkový, saví a žraví škůdci, dřepčíci, housenky, krytonosci, pilatky
KARATE: bělásek zelný, brouci, červci, dřepčíci, housenky, hřebenule, klikoroh borový, klíněnka jírovcová, korovnice, krytonosci, kůrovci, larvy, mandelinka, molice, mšice, obaleč a květopas jabloňový, pilatky, ploštice, skladištní škůdci, sviluška smrková, třásněnky
Lepinox Plus: proti housenkám na buxusech, stromech, zelenině
Mospilan: mandelinka bramborová, mšice, vlnatka krvavá, obaleč jablečný, mšice chmelová, molice skleníková
Nissorun 10 WP: hubí vajíčka, larvy a nymfy svilušky
Protect home: vyhubí hnízdo myší
Přípravky proti slimákům: FERRANISH, LIMANISH, SLIMEX, Ferramol
Sanium AL: molice, křísi, puklice, mšice, červci
Sanium Ultra AL: mšice, housenky, květopas
Sanium Ultra: mšice, housenky, květopas, zavíječ zimostrázový
Spin Tor: mandelinka
Zdravá zahrada: přípravek proti mravencům

 

Veškeré dávkování a způsob použití dle návodů výrobce naleznete na přípravku.
Výše zmíněné přípravky lze zakoupit pouze při osobním nákupu v Zahradním centru STARKL v Čáslavi.

 

Informace k ochraně a ošetření rostlin
Budete-li potřebovat konkrétní informace k možnostem ochrany a ošetření rostlin, kontaktujte nás.