Nová nabídka pro jaro 2024 právě nyní v E-SHOPU

Váš zahradník | STARKL (https://www.starkl.com/)

Tipy pro zahradu na měsíc březen

I přestože v chladnějších oblastech ještě tu a tam leží sníh, většina zahrad již v této době ožívá. 
Ukazují se nejen překrásné květy bledulí, tulipánů, narcisů a krokusů, ale už i první zelené výhony přezimujících rostlin.

a

Dřeviny
V naší nabídce se v této době nachází rozsáhlý výběr prostokořenných sazenic (bez květináčů), které jsou oproti ontejnerovaným cenově výhodnější. V období od března do května je ideální doba k výsadbě těchto sazenic. Důležitá je nyní bohatá zálivka, která napomáhá řádnému zakořenění rostlin. 
V prvním roce po výsadbě se vyvarujte používání dusíkatého hnojiva, aby nedošlo ke "spálení" drobných kořenů rostliny. Odstraňte omrzlé větve stromů a okrasných keřů a je-li potřeba, prostříhejte okrasné keře podle doby květu. Ty druhy, které kvetou na jednoletém dřevě, se silně zastřihnou, pro tvorbu nových výhonů. Také levandule je možné v tomto období zmladit.


Cibuloviny
Tulipány, narcisy a krokusy jsou nyní v hlavní sezóně květu, máte tedy jedinečnou možnost užívat si barevných kompozic na své zahrádce. Po odkvětu je možné ponechat cibuloviny v zemi, popřípadě se vyjmou po zavadnutí listů a uloží se na chladné a tmavé místo. Vysadí se opět na podzim.


Růže
Před výsadbou postavte růže na nějaký čas do vody (cca.48 hodin) a zkraťte dle potřeby jak výhony tak i kořeny. Vysazujte zásadně do půdy bohaté na živiny a humus. Pozor! Na stanovišti, kde již růže rostly, je třeba pro dobré prosperování nové výsadby vyměnit zeminu do hloubky cca.50 cm. 
Po zasazení je třeba bohatá zálivka. V dřívějších letech pěstované růže se nyní sestřihnou silněji. Odstraní se nemocné a odumřelé části a hlavní výhony se zkrátí o polovinu.

 

 


Trvalky
Také trvalky je možné v této době vysazovat. Před pěstováním si pečlivě dopředu rozvrhněte, jaký bude mít Váš trvalkový záhon podobu a rostliny vybírejte dle výšky, doby květu a samozřejmě dle barevné vhodnosti.

 
Pokojové rostliny 
Mnoho pokojových rostlin během jednoho roku vyroste natolik, že je třeba nejen vyměnit zeminu, ale i přemístit rostlinu do nové nádoby. Proto je vhodné na jaře, před obdobím růstu, rostliny přesadit do většího květináče s příměsí čerstvé, humózní zeminy.
 

Nádobové rostliny a přezimování v bytě 
Ještě je příliš chladno na trvalé umístění nádobových rostlin na venkovním stanovišti. Nicméně, pomalu již rostliny přivykejte na ukončení zimování - pravidelně větrejte místnosti a během teplejších dní již můžete rostliny na chvilku vynést na chráněné stanoviště.


Trávníky 
Sníh už na většině míst ze zahrádek zcela zmizel. Pokud je již plocha trávníku zcela holá, je potřeba z ní odstranit i veškeré pozůstatky z předchozího roku. Jedná se především o dosud neodklizené spadané listí, větve či plody. Při úklidu trávníku dáváme pozor na přemokřené plochy. Velmi často se povrch trávníku znehodnotí právě neopatrným vstupem a následným probořením do vlhké zeminy.

Jakmile bude trávník vyčištěný a dostatečně pevný, aby bylo možné na něj bezpečně vstoupit, můžeme provést provzdušnění travní plochy. 

 

Vertikutace je nejúčinnější, pokud ostny či nože pronikají do hloubky 3-5 mm. Větší hloubka se doporučuje především u více zanedbaných či poškozených trávníků. Trávník následně posypeme křemičitým pískem, který by měl zaplnit vertikutační vpichy. Na plochu můžeme aplikovat travní hnojivo a zavlažíme ji tak, aby voda s rozpuštěným hnojivem pronikla dostatečně hluboko ke kořenům. Případná holá místa dosejeme travní směsí. Pokud je třeba, dorovnáme rovinu povrchu trávníku dosypáním zeminy.

Správné provzdušnění, pravidelné čištění trávníku, ale také následné kosení jsou předpokladem pro skvělý vzhled trávníku.

 

Jeden březnový tip 
V březnu je možné provést jeden zajímavý test. 

Můžete si vyzkoušet, zda je Váš kompost již připravený k využití na zahrádce. Ideálním pomocníkem je v tomto případě řeřicha. Vzklíčí-li řeřicha rychle a zelená se, je zemina již vyzrálá (připravená k využití). Zůstane-li mnoho semen nevzklíčených, nebo klíčky žloutnou či eventuelně uhnijí, musí se nechat kompost ještě dozrát.


 

Ošetřování a ochrana rostlin
Ovocná zahrada
Pakliže jíž zmizel zcela sníh, je třeba neprodleně odstranit i poslední zbytky spadaného listí a plodů. Jestliže jsou 
bez příznaků poškození chorobou či škůdcem, můžeme je využít ke kompostování, jinak je samozřejmě vhodnější likvidace. Stejně tak je nejvyšší čas odstranit v průběhu předjarního řezu zbylé postižené plody a výhony na stromech a keřích. Lze provádět roubování peckovin a dle počasí i jádrovin. Pokud jste po sklizni neodstranili dvouleté výhony maliníku, 
je nyní ten pravý čas. U jednoletých výhonů pak odstraňte namrzlé a zaschlé konce. Broskve a nektarinky je stále ještě možné (až do nasazení květů) ošetřit proti kadeřavosti.

Ovocné stromy, které jsou náchylné k napadení padlím, je třeba nyní častěji kontrolovat. Napadené výhony nebo výhony u nichž je podezření na napadení je třeba zastřihnout až ke zdravému dřevu. U drobného ovoce odstraňte nemocné rostliny (jahody) či jejich části (maliny, ostružiny). S příchodem teplejšího počasí je třeba zvýšit pozornost na výskyt mšic. Také lepové pásy a destičky pro upozornění na výskyt pilatek a vrtule třešňové, či právě mšic, již mají své opodstatnění. A nesmíme zapomenout na malé pomocníky z ptačí říše! Široká škála ptáků pomáhá při selekci škůdců na zahrádce. Proto jsou na zahrádkách vítány budky, které je v této době nejvyšší čas vyčistit či přichystat zcela nové. 

 

Ošetřování a ochrana rostlin
Okrasná zahrada
Pokud jste ještě nesestřihli okrasné trávy, proveďte tak nyní. Thuje a cypřiše které jsou napadeny molovkou thujovou nebo je u nich podezření z napadení tímto škůdcem, je třeba na jaře zastřihnout až ke zdravému dřevu a postižené části zlikvidovat. Včasným řezem na jaře lze odstranit také houbové nemoci. Velkou pozornost věnujte především zaschlým větvím či výhonům s "nepřirozeně skvrnitým" či hnědým zbarvením. 
U smrků, často napadených smrkovou mšicí, je teď vhodný čas k chemickému hubení prvních mšic - matek. Jejich přítomnost se projevuje na vrcholcích mladých výhonů výskytem voskových hálek. 

Mladé výhony okrasných rostlin jsou také více ohrožovány padlím. Proto náchylnější rostliny preventivně ošetříme postřikem. Dbejte také na vyváženou výživu. Je-li teplejší průběh měsíce, je možné odhrnout růže a započít s řezem. Stejně tak je možné začít s výsevem letniček na záhonky.

 

Ošetřování a ochrana rostlin
Plevele
Začátek vegetační sezóny je i ten nejlepší čas pro zahájení boje s plevelem. Již na volné půdě lze začít s ošetřením proti semenům plevele.

 

Informace k ochraně a ošetření rostlin
Budete-li potřebovat konkrétní informace k možnostem ochrany a ošetření rostlin, kontaktujte nás.

 

Přípravky proti chorobám:


Agro STOP: Americké padlí, moniliová spála, strupovitost a padlí jádrovin, choroby růží
DITHANE DG Neotec: plíseň bramborová, hnědá skvrnitost brambor, kořenomorka, fuzarióza, plíseň cibulová, septorióza, čerň, strupovitost jádrovin, kadeřavost broskvoní, antraknóza rybízu
CHAMPION: ochrana květů meruněk proti mrazu
Kalcolit: nedostatek vápníku u vinné révy, jádrovin, rajčat a paprik
Magnicur Core: strupovitost, padlí, skvrnitost, rzi jabloní, rév a okrasných keřů
Magnicur Energy: plíseň, padání klíčících rostlin, choroby nadzemních částí
Magnicur Finito: plíseň bramborová, okurková
Magnicur Fungimat AL: padlí, černá skvrnitost, rzi
Magnicur Quick: specialista na plíseň šedou, moniliovou hnilobu a spálu
Merpan: skvrnitost listů
Multirose: ochrana růží proti žravým škůdcům a houbovým chorobám
Ortiva: kladosporiová, sklerotiniová, suchá a hnědá skvrnitost, septorióza, plíseň, padlí, bílá a černá hniloba, čerň rajčatová
Polyversum: fungicidní choroby
Prolectus: monilióza peckovin, plíseň šedá u vinné révy, jahodníků, zeleniny a paprik
Ridomil Gold: plíseň (bramborová, cibulová, okurková, révová)
Substral: rez, skvrnitost, padlí
Sulfurus: Americké padlí
SULKA-K: kadeřavost broskvoní
Switch: plíseň šedá
Topas: padlí jabloňové, révové, strupovitost jádrovin
Wuxal Super: hnojivo NPK se stopovými prvky

 

Veškeré dávkování a způsob použití dle návodů výrobce naleznete na přípravku.
Výše zmíněné přípravky lze zakoupit při osobním nákupu v Zahradním centru STARKL v Čáslavi.

Přípravky proti škůdcům:

 

Afik AE: červci, molice, mšice, roztoči
Afik RTU: červci, molice, mšice, roztoči
Agro Červivost jabloní: obaleči na jádrovinách, peckovinách, slivoních a vinné révě
APPLAUD 25 SC: Nymfy molic hubí, nepůsobí na vajíčka, dospělé nehubí, ale zčásti sterilizuje
CAREO Ultra Ovoce a zelenina: mšice, housenky, molice
CAREO Ultra Okrasné rostliny: štítenky, mšice, červci, housenky, molice
FAST K: mšice, housenky, brouci a ploštice na okrasných rostlinách
FAST M: mšice, mandelinka bramborová, květopas jahodníkový, saví a žraví škůdci, dřepčíci, housenky, krytonosci, pilatky
KARATE: bělásek zelný, brouci, červci, dřepčíci, housenky, hřebenule, klikoroh borový, klíněnka jírovcová, korovnice, krytonosci, kůrovci, larvy, mandelinka, molice, mšice, obaleč a květopas jabloňový, pilatky, ploštice, skladištní škůdci, sviluška smrková, třásněnky
Lepinox Plus: proti housenkám na buxusech, stromech, zelenině
Mospilan: mandelinka bramborová, mšice, vlnatka krvavá, obaleč jablečný, mšice chmelová, molice skleníková
Nissorun 10 WP: hubí vajíčka, larvy a nymfy svilušky
Přípravky proti slimákům: FERRANISH, LIMANISH, SLIMEX, Ferramol
Sanium AL: molice, křísi, puklice, mšice, červci
Sanium System: ochrana proti škůdcům na okrasných rostlinách, zelenině, vinné révě, bramborách a jabloní v zahradách i sklenících
Sanium Ultra AL: mšice, housenky, květopas
Spin Tor: mandelinka
Vertimec 1,8 EC: sviluška chmelová

 

Veškeré dávkování a způsob použití dle návodů výrobce naleznete na přípravku.
Výše zmíněné přípravky lze zakoupit při osobním nákupu v Zahradním centru STARKL v Čáslavi.