Sháníte práci nebo brigádu v okolí Čáslavi? Ihned můžete nastoupit v naší zásilkové službě >klikni

Váš zahradník | STARKL (https://www.starkl.com/)

Tipy pro zahradu na měsíc duben

Hyacinty začínají kvést a zahradou se rozlévá jejich nezaměnitelná vůně. Okrasné keře přináší v této době do zahrádek přehršel barev. Zlatice, okrasné třešně, magnolie nebo tavolníky, všechny tyto dřeviny nezaměnitelně zkrášlují dubnové dny. Plevel by měl být nyní pravidelně odstraňován, aby v zahradě zcela nepřevládal.

a

Dřeviny
Stále je možná výsadba. Také zkracování je pro mnoho rostlin příznivé k dosažení silného vzrůstu. 
Již dříve vysazené dřeviny je vhodné vydatně pohnojit. Kontrolujte pravidelně příznaky napadení rostlin. Především po mírné zimě se brzy na listech projevuje působení mšic či jiných škůdců a chorob 
na rostlině.

Trávníky
Teď se začíná se setím nových trávníků. K tomu musí být půda dobře připravená. To znamená kameny a plevele je třeba odstranit a stanoviště náležitě upravit. Staré trávníky se ošetří důkladným pohrabáním a provzdušněním. Nakonec je možné použít vhodné jarní hnojivo.

Růže
Také růže se mohou stále ještě sázet.


Trvalky
Starší trvalky mohou být nyní bez problémů rozděleny a přesazeny na nová stanoviště. U některých druhů, jako např. u Floxů či Aster, je ddělení po roce nutné, aby byl zaručen silný růst. Vysoké trvalky, jako např. Stračky nebo Pestrá margarita vyžadují lehkou podpěru, aby stonek nepadal a rovně rostl.

 


Nádobové rostliny
Jakmile neklesá teplota pod 5°C, mohou být přemístěny nádobové rostliny neodolné vůči zimě ze svých zimovišť. Doporučujeme tak však provést pouze v teplejších oblastech, jinak je ideální vyčkat až do "zmrzlých" a na venkovní stanoviště přemístit rostliny až po tomto termínu. Dlouhé, slabé výhony se sestřihnou. Rostliny silného vzrůstu jako např. Andělské trumpety je třeba hluboce seříznout pro zajištění hustého růstu. Téměř všechny nádobové rostliny by měly být každoročně přesazovány do nové zeminy, aby v nádobě vždy byla zemina zaručující bohatou výživu. Použijte vhodnou speciální zeminu pro nádobové rostliny a při přesazování namíchejte pod hlínu dlouhodobě působící hnojivo.


Letničky
Letničky jsou poněkud citlivější než nádobové rostliny a neměly by být na venkovním stanovišti příliš brzy. Především pelargonie, ale také fuchsie a surfinie je třeba na venkovní umístění opatrně a postupně přivykat. Občasným větráním za teplejších dnů tak rostliny budou připravovány na sluneční světlo 
a čerstvý vzduch. Při výsadbě zamíchejte do Vašeho květinového truhlíku také dlouhodobě působící hnojivo.


 

Zelenina
Také se zeleninou by měl být člověk opatrný. Rajčata a okurky nesnesou příliš chladné noci. Zeleninu vysaďte volně ven jakmile teplota nebude klesat pod 8°C.

Cibuloviny
Jiřiny, begonie, mečíky a lilie by měly teď přijít do země. Vysazujte do půdy bohaté na výživné látky, popř. přidejte organické hnojivo.

Vodní rostliny
Nyní je správný čas pro založení zahradního rybníčku. V nabídce Zahradního centra STARKL v Čáslavi najdete jistě i Vy vhodný sortiment pro Vaši malou vodní plochu.

Rašeliništní rostliny
Vhodná doba pro výsadbu rhododendronů, azalek atd. Tyto rostliny vyžadují kyselý substrát, v okolí s vápenatou půdou musí proto být zřízeno rašeliniště. Pro tyto účely zhotovíme záhonek 1 m hluboký a vyložíme vlákninou nebo dírkovanou folií. Následně se vyplní půdou pro rhodondrenony. 

Zálivka je třeba vydatná, ovšem pokud možno vodou bez vápna. Velmi dobré je využívat dešťovou vodu.

Ošetřování a ochrana rostlin
Ovocná zahrada
V březnu a dubnu dochází k přemístění rzi hrušňové z jalovců na hrušně. Jelikož chemická prevence je bezpečně účinná pouze u hrušní, je třeba napadené části jalovců likvidovat. U angreštů je stále třeba dbát na napadení padlím, okamžitě po zjištění napadení se ošetření provádí v 10 až 14-ti denních intervalech. U rybízů se před květem provádí ošetření proti antraknóze. 

U jádrovin provádíme ošetření proti strupovitosti. První postřik se provádí cca. v období zeleného pupenu, druhý pak v době zeleného poupěte. Meruňky budou potřebovat ošetření proti moniliové spále a to 2x - na počátku a na konci kvetení.

Jahodníky kontrolujte na napadení šedou plísní a to především za vlhkého počasí. Vhodná je samozřejmě prevence - vyrovnaná výživa, čisté záhony a dobré je také využití netkané textílie na zakrytí zeminy. Při začátku a konci kvetení je vhodné použít patřičné postřiky proti šedé plísni. Pečlivě a pravidelně se kontrolují jak ovocné tak i okrasné rostliny, protože díky teplejšímu počasí se šíří i stále větší množství škůdců. 
Je vhodný čas na ošetření proti květopasu jabloňovému a proti pilatkám. A ke slovu také přichází netkaná textílie; zakrýváme s ní záhonky po výsadbě, předejdeme tak napadení mladých rostlin nejrůznějšími škůdci (dřepčíci, plodomorky atd.)

Ošetřování a ochrana rostlin
Okrasná zahrada
Od tohoto měsíce je možné začít s výsevem nového trávníku, či s položením travního koberce na nové stanoviště. 

U růží se mohou objevit první příznaky chorob. Nejčastěji padlí, na které je vhodné využít patřičných fungicidů, které současně působí i na rez a černou skvrnitost listů růží. Nepřetržitě kontrolujte příznaky působení mšic, popř. chemicky ošetřete napadené rostliny. Od dubna je také třeba věnovat větší pozornost jehličnatým rostlinám, 
které začínají být vyhledávaným terčem larev blanokřídlých.


Ošetřování a ochrana rostlin
Zelenina
Zeleninové záhonky budou napadány v této době stále častěji plži. A to především za vlhkého počasí mohou zcela zničit jak mladé výhonky, tak celé rostliny.  

Je tedy třeba provést patřičná opatření, ať již pravidelným sběrem těchto škůdců či umístěním nástrah v záhoncích.

 

 

 

Přípravky proti chorobám

Agro STOP: Americké padlí, moniliová spála, strupovitost a padlí jádrovin, choroby růží
DITHANE DG Neotec: plíseň bramborová, hnědá skvrnitost brambor, kořenomorka, fuzarióza, plíseň cibulová, septorióza, čerň, strupovitost jádrovin, kadeřavost broskvoní, antraknóza rybízu
CHAMPION: ochrana květů meruněk proti mrazu
Kalcolit: nedostatek vápníku u vinné révy, jádrovin, rajčat a paprik
Karathane New: padlí vinné révy
Magnicur Core: strupovitost, padlí, skvrnitost, rzi jabloní, rév a okrasných keřů
Magnicur Energy: plíseň, padání klíčících rostlin, choroby nadzemních částí
Magnicur Fungimat AL: padlí, černá skvrnitost, rzi
Magnicur Quick: specialista na plíseň šedou, moniliovou hnilobu a spálu
Multirose: ochrana růží proti žravým škůdcům a houbovým chorobám
NATURA - na plísně: proti houbovým chorobám.
Ortiva: kladosporiová, sklerotiniová, suchá a hnědá skvrnitost, septorióza, plíseň, padlí, bílá a černá hniloba, čerň rajčatová
Profík: chloróza, žloutnutí listů
Prolectus: monilióza peckovin, plíseň šedá u vinné révy, jahodníků, zeleniny a paprik
Strupovitost a padlí jádrovin: agro STOP
Substral: rez, skvrnitost, padlí
Sulfurus: Americké padlí
SULKA-K: kadeřavost broskvoní
Switch: plíseň šedá
Topas: padlí jabloňové, révové, strupovitost jádrovin

 

Veškeré dávkování a způsob použití dle návodů výrobce naleznete na přípravku.
Výše zmíněné přípravky lze zakoupit pouze při osobním nákupu v Zahradním centru STARKL v Čáslavi.


Přípravky proti škůdcům:

Afik AE: červci, molice, mšice, roztoči
Afik RTU: červci, molice, mšice, roztoči
Agro Červivost jabloní: obaleči na jádrovinách, peckovinách, slivoních a vinné révě
APPLAUD 25 SC: Nymfy molic hubí, nepůsobí na vajíčka, dospělé nehubí, ale zčásti sterilizuje
CAREO Ultra Ovoce a zelenina: mšice, housenky, molice
CAREO Ultra Okrasné rostliny: štítenky, mšice, červci, housenky, molice
BROS: parafínové bloky, granule a obilné vločky proti hlodavcům, paralyzující sprej na hmyz, nástraha na mravence, granule proti mravencům, prášek proti mravencům, dýmovnice na krtky, tekutý přípravek na krtky
FAST K: mšice, housenky, brouci a ploštice na okrasných rostlinách
FAST M: mšice, mandelinka bramborová, květopas jahodníkový, saví a žraví škůdci, dřepčíci, housenky, krytonosci, pilatky
KARATE: bělásek zelný, brouci, červci, dřepčíci, housenky, hřebenule, klikoroh borový, klíněnka jírovcová, korovnice, krytonosci, kůrovci, larvy, mandelinka, molice, mšice, obaleč a květopas jabloňový, pilatky, ploštice, skladištní škůdci, sviluška smrková, třásněnky
Lepinox Plus: proti housenkám na buxusech, stromech, zelenině
Mospilan: mandelinka bramborová, mšice, vlnatka krvavá, obaleč jablečný, mšice chmelová, molice skleníková
NATURA - Rock Effect: Proti mšicím, molicím, sviluškám, puklicím, třásněnkám (na plodovou zeleninu, jádroviny, peckoviny, angrešty, rybízy, konifery)
Nissorun 10 WP: hubí vajíčka, larvy a nymfy svilušky
Protect home: vyhubí hnízdo myší
Přípravky proti slimákům: FERRANISH, LIMANISH, SLIMEX, Ferramol
Sanium AL: molice, křísi, puklice, mšice, červci
Sanium Ultra AL: mšice, housenky, květopas
Spin Tor: mandelinka
Vertimec 1,8 SE: sviluška chmelová
Zdravá zahrada: přípravek proti mravencům

 

Veškeré dávkování a způsob použití dle návodů výrobce naleznete na přípravku.
Výše zmíněné přípravky lze zakoupit pouze při osobním nákupu v Zahradním centru STARKL v Čáslavi.

 


Informace k ochraně a ošetření rostlin
Budete-li potřebovat konkrétní informace k možnostem ochrany a ošetření rostlin, kontaktujte nás.